Chyby chlopní

Chyby chlopníChyby chlopní sú relatívne častým ochorením postihujúcim srdce. Veľakrát sú náhodným nálezom a nie sú klinicky významné, inokedy môžu chorého vážne ohrozovať na živote. Než si vysvetlíme povahu týchto ochorení, musíme si krátko povedať o srdcových chlopniach.

Chlopne v srdci sú celkom štyridve sú medzi predsieňou a komorou (v ľavej časti srdca je mitrálnej chlopňa a v pravej časti je trikuspidálna chlopňa) a dve tzv. Semilunárne chlopne sú medzi komorou a tepnou z komory vychádzajúcej (aortálna chlopne medzi ľavou komorou a aortou a chlopňa pľúcnice medzi pravou komoru a pľúcnicou).

Chlopne fungujú v súhre so sťahmi svaloviny srdcových komôr – keď svalovina komôr uvoľní a komory sa začnú plniť krvou, sú chlopne medzi predsieňami a komorami otvorené a do komôr prúdi krv. Semilunárne chlopne sú v tejto chvíli uzavreté.

Akonáhle sa komory stiahnu, aby vypudili krv, tak sa chlopne medzi predsieňou a komorou uzavrú a semilunárne chlopne sa otvoria. To má za následok vypudenie krvi do aorty a do pľúcnice.

Chyby chlopní môžeme rozdeliť na vrodené a získané


Z hľadiska narušenia funkcie môžeme rozlíšiť poruchy chlopní na dve základné:

1. chlopná stenóza = zúženie chlopne

Pri tomto type postihnutia sa chlopňa nedokáže dostatočne rozšíriť a kladie nadmerný odpor toku krvi.

2. chlopná insuficiencia = nedomykavosť chlopne

Pri tomto type poruchy sa chlopňa nevie poriadne uzavrieť. Nedostatočne uzavretá chlopňa umožňuje spätný tok krvi.

Bližšie informácie o príčinách a prejavoch nájdete v jednotlivých článkoch:

Príčiny

Príčin narušenej funkcie chlopní môže byť celá rada.

Okrem vrodených porúch (ako je napr. bikuspidálna aortálna chlopňa) sem patrí napr. poškodenie chlopní pri infekčnej endokarditíde, dilatačná kardiomyopatia, reumatickej horúčke, a pri poruchách väziva (napr. Marfanov a Ehlers-Danlosov syndróm).

Veľkú úlohu v procese poškodzovania chlopní hrá aj vek – chlopne starého človeka degenerujú, ukladá sa v nich vápnik a dochádza k ich zužovaniu.

Chlopne môžu však byť poškodené aj pri srdcovom infarkte, kedy je narušene tkanivo ovládajúce otváranie a zatváranie chlopne (takto postihnutá chlopňa sa zvyčajne stane nedomykavou).

Chyby chlopní a ich prejavy

Narušenie funkcie chlopní spôsobí väčšie či menšie poruchu funkcie srdca ako pumpy – vznikajú teda príznaky srdcového zlyhávania.

Aké príznaky prevládnu závisí na tom, aká chlopňa je chorá a na type jej poruchy (zúženie/nedomykavosť).

Všeobecne povedané môžu symptómy v rôznej miere zahŕňať dýchavičnosť, slabosť, opuchy a poruchy vedomia.

Preťaženie srdca pri zlej funkcii chlopní sa môže prejaviť aj poruchami srdcového rytmu – častý je vznik fibrilácie predsiení a flutteru predsiení, ktoré človeka ohrozujú vznikom ischemickej mozgovej mŕtvice.

Diagnostika

Okrem informácií o klinických ťažkostiach sa dá porucha chlopne odhadnúť z počúvania fonendoskopom, kedy nad srdcom budeme počuť šelest.

Šelest vzniká úzkym prúdom krvi, ktorý sa derie cez zúženú chlopňu, či ktorý sa vracia nedomykavou chlopňou späť.

Šelest sám o sebe nás však skôr upozorňuje na potrebu ďalšieho vyšetrovania. Mnoho šelestov je totiž úplne nevinných (najmä v detskom veku) a hlučnosť šelestu nemusí byť vždy úmerná vážnosti chlopňovej poruchy.

Veľmi dobrým a dostupným vyšetrením je ultrazvuk srdca čiže ECHO srdca. Jedná sa o nezaťažujúce vyšetrenie, kedy lekár prechádza sondou po hrudníku pacienta a na obrazovke vidí obraz srdca vrátane chlopní a krvného prúdu.

Môže tak ľahko zistiť, aké množstvo krvi cez otvorenú chlopňa preteká a či sa chlopňa dostatočne doviera. ECHO tak nielen zistí poruchu chlopne, ale určí aj jej závažnosť. Presnejšou alternatívou je pažerákové ECHO.

Chyby chlopní a ich liečba

Málo významné poruchy chlopní bez klinických prejavov sa väčšinou neliečia. Významnejšie vady sa potom liečia predovšetkým chirurgicky.

Buď sa vykonáva plastika chlopne, kedy sa chorá chlopňa spraví a ponechá na svojom mieste, alebo sa urobí operácia, pri ktorej sa chlopňa nahradí – ako umelá chlopňa sa uplatňuje náhrada mechanická či biologická.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chlopenni-vady

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button