Chronická lymfatická leukémia (CLL)

Chronická lymfatická leukémiaChronická lymfatická leukémia (CLL) je jedným zo 4 základných typov leukémie. Najčastejšie postihuje dospelých jedincov, len výnimočne sa vyskytuje u detí. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Chronická lymfatická leukémia a jej príčiny


CLL vychádza z nádorovo zmeneného lymfocytu typu B, ktorý za normálnych okolností produkuje obranné protilátky.

V postihnutej bunke vznikne chromozomálna porucha či genetická mutácia, ktorá má za následok zmenu vlastností bunky.

Bunka stratí svoje schopnosti imunitnej bunky, začne sa nekontrolovateľne množiť a prestane reagovať na regulačné mechanizmy nášho organizmu – jej klony sa rozšíria po tele.

Presný dôvod mutácie a následné premeny bunky na nádorovú nie je u CLL známy.

Prejavy

Nádorové bunky sa usadzujú v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách a telesných orgánoch. Nádorové biele krvinky sú nezrelé a nevedia plniť obrannú imunitnú funkciu.

Okrem toho utláčajú tvorbu ostatných krvných buniek (normálne biele krvinky, červené krvinky) a krvných doštičiek. Príznaky sa nemusia objaviť a potom je CLL náhodným nálezom. môžu sa samozrejme vyskytovať klasické leukemické príznaky (únava, horúčky, nočné potenie, bolesti kĺbov, nechutenstvo, strata na váhe a iné).

Ďalšie prejavy vychádzajú z napadnutia rôznych tkanív nádorovými bunkami (zväčšené nebolestivé uzliny, zväčšená pečeň a zväčšená slezina) a nedostatkom krvných buniek. Nedostatok červených krviniek sa prejavuje chudokrvnosťou a anemickým syndrómom.

Nedostatok funkčných bielych krviniek (celkový počet bielych krviniek býva naopak skôr zvýšený) sa prejaví poklesom imunity a opakovanými infekciami. Nedostatok krvných doštičiek sa prejaví zvýšenou krvácavosťou (podliatiny).

Choroba môže postupovať rôzne rýchlo. Niektoré formy môžu bez liečby usmrtiť do niekoľkých rokov, iné formy relatívne bezpríznakovo trvajú aj desiatky rokov a umožnia chorému relatívne kvalitný život.

Diagnostika

CLL môže byť zistená pri vyšetrení na základe príznakov, ale väčšinou je náhodne zistená z krvného obrazu, kde nájdeme výrazne zvýšené množstvo lymfocytov.

Ďalšie špecializovanejšie vyšetrovanie vykonávajú zvyčajne hematológovia a ich cieľom je určiť, že všetky nadpočetné lymfocyty sú klony jednej nádorovej bunky.

Nevyhnutnou súčasťou je získanie a vyhodnotenie vzorky z kostnej drene, ktorá sa získava sternálnou punkciou, alebo ešte lepšie tzv. trepanobiopsiou (odber materiálu špeciálnou ihlou z lopaty bedrovej kosti).

Cytogenetickými a molekulárno genetickými metódami sa lekári snažia o zistenie čo najviac informácií o nádorových bunkách, aby podľa určitých známok odhadli prognózu a určili najvhodnejší liečebný postup.

V určenie rozšíreného nádorového procesu v tele nám môžu pomoc rôzne zobrazovacie metódy (röntgen pľúc, ultrazvuk, CT vyšetrenie, ktoré sa najviac uplatní pri náleze zväčšených uzlín).

Chronická lymfatická leukémia a jej liečba

Pred začatím liečby je nutné chorobu diagnostikovať a zhodnotiť jej pokročilosť. V prvých fázach choroby sa liečba nevykonáva – CLL sa úplne vyliečiť nedá a v tomto období by bola terapia pre pacienta zbytočne zaťažujúca.

Pacienti sú pravidelne sledovaní v hematologických ambulanciách a liečba sa začne až v štádiách neskorších.

Ako u väčšiny leukémií aj u CLL je základom chemoterapia. Používajú sa rôzne cytostatiká a ich kombinácie. Stále viac sa začína využívať aj biologická liečba, ktorá má v tomto prípade podobu protilátok proti povrchovým štruktúram lymfocytov.

Transplantácia kostnej drene sa u CLL používa menej, skôr ak nie je iná účinná možnosť liečby. Je to rizikový zákrok, ktorý zjednodušene povedané spočíva v likvidácii nádorových buniek a celej kostnej drene chorého pomocou silných chemoterapeutík a ožarovania.

Následne sa tomuto človeku podá kostná dreň darcu.

V ideálnom prípade sa zdravé bunky tejto kostnej drene rozšíria po tele a osídlia kostnú dreň zničenú predchádzajúcou liečbou.

Ak toho nové bunky nie sú schopné, alebo ak dostane počas procesu pacient nejakú infekciu, je to veľmi vážne a nezriedka to končí smrťou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chronicka-lymfaticka-leukemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button