Choroby žíl dolných končatín
Choroby žíl dolných končatín sú veľmi komplexná problematika. Patrí medzi ne viacero ochorení, ktoré spolu do značnej miery súvisia. Než uvedieme zoznam týchto chorobných stavov, je nutné si niečo povedať o anatómii žilového systému dolných končatín. Jeho znalosť (hoci len orientačné) je pre pochopenie žilových chorôb veľmi užitočná (chorôb žíl dolných končatín).
Anatómia žilového systému dolných končatín
Žily dolných končatín majú v našom organizme zvláštne postavenie. Na prvý pohľad majú rovnakú funkciu ako ostatné žily v našom tele – odviesť krv z tkanív smerom k srdcu.
Žilové riečište na dolných končatinách však musí pracovať v obzvlášť ťažkých podmienkach. Krv odtiaľ totiž tečie pomerne neochotne proti smeru gravitácie.
Preto sú žily dolných končatín vybavené špeciálnymi mechanizmami, ktoré tok krvi uľahčujú. V prvom rade sú to chlopne, ktoré umožňujú jednosmerný tok krvi a nedovolia krvi tiecť späť.
Ďalším dômyselným mechanizmom je aj svalová pumpa, kedy pri pohybe dolnými končatinami sťahy svalov vytláčajú krv z nôh smerom k srdcu.
Vytlačeniu krvi opačným smerom zabraňujú už vyššie spomínané jednosmerné chlopne.
Anatomicky existujú v dolných končatinách dve žilové riečišťa – povrchový žilový systém a hlboký žilový systém.
Povrchový prebieha relatívne plytko pod kožou a v stehne je zapichnutý do hĺbky a definitívne sa napojí na hlboký žilový systém.
Medzi povrchovým a hlbokým systémom existujú spojovacie žily v celom ich priebehu. Môžeme si to predstaviť ako taký rebrík.
Vtip je v tom, že aj spojovacie žily sú opatrené jednosmernými chlopňami, ktoré za normálnych okolností umožňujú tok krvi v jedinom smere – z povrchového systému do hlbokého.
Ochorenia žíl vznikajú v dôsledku porúch v tomto zložitom systéme a zároveň sú aj príčinou týchto porúch.
Choroby žíl dolných končatín:
1. Chronická žilová nedostatočnosť
Toto je stav, ktorý vzniká pri nedostatočnej funkcii povrchového aj hlbokého žilového riečiska, narušenej funkcie žilových chlopní a pod.
Žilová insuficiencia môže vzniknúť na podklade vrodenej nedostatočnosti chlopní, či na podklade prebehnutej hlbokej trombózy žíl. Aj existujúce kŕčové žily môžu viesť k žilovej nedostatočnosti.
Na druhej strane platí, že už existujúca žilová insuficiencia môže viesť k vzniku kŕčových žíl.
2. Kŕčové žily
Kŕčové žily alebo žilové varixy sú rozšírené povrchové žily na dolných končatinách.
Vznikajú buď na základe preťaženie povrchového systému pri chronickej žilovej insuficiencii, kedy zle fungujúce chlopne v spojovacích žilách umožnia prietok krvi z hlbokého systému do povrchového (bežne umožňuje len tok z povrchového systému do hlbokého), čo vedie k jeho preťaženiu a rozšíreniu žíl.
K podobnému efektu môže dôjsť aj pri trombóze žíl hlbokého systému dolných končatín.
Varixy sú skôr kozmetickou vadou, krv však nimi preteká ťažšie, hromadí sa v nich a to môže viesť k ďalším komplikáciám.
3. Žilové zápaly
Zápal žíl sa označuje ako tromboflebitída a postihuje povrchový žilový systém dolných končatín. Zápal môže byť sprevádzaný vznikom krvnej zrazeniny taktiež.
Treba podotknúť, že táto zrazenina (na rozdiel od zrazeniny v hlbokom žilovom systéme pri flebotrombóze) nemôže spôsobiť pľúcnu embóliu.
4. Hlboká žilová trombóza (čiže flebotrombóza)
Hlboká žilová trombóza je vážny stav, keď vznikne krvná zrazenina v hlbokom žilovom systéme dolných končatín.
To vedie k zfialovení, opuchu a bolesti v postihnutej končatiny.
Tento stav môže viesť k smrteľne nebezpečnej pľúcnej embólii, kedy sa kus zrazeniny odtrhne a krvou je zanesený do pľúcnych ciev, ktoré upchá.
5. Vredy predkolenia
Vredy predkolenia na dolných končatinách môžu mať tepnové alebo žilové príčiny, pričom žilové príčiny sú oveľa častejšie.
Ide o to, že ak vyššie uvedené choroby žilového systému trvajú dlhú dobu, môže sa to prejaviť narušením životaschopnosti tkanív dolnej končatiny.
Pri výskyte ďalších rizikových faktorov a hoci drobnom poranení môže potom ľahko dôjsť k vzniku nehojaceho sa mokvavého a páchnuceho kožného vredu. Ďalšie informácie si môžete prečítať v článku o vredoch predkolenia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nemoci-zil-dolnich-koncetin
Použité zdroje: základné zdroje textu