Choroba mačacieho škrabnutia
Choroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom „Cat Scratch Disease“. Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?
Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny
Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a k nákaze najčastejšie dochádza od mačky domácej.
Okrem toho môže byť táto baktéria prenesená napríklad kliešťami alebo blchami.
Baktéria s obľubou napáda jedinca podvyživeného a s oslabenou imunitou.
Prejavy
Baktéria sa do organizmu dostane po poškriabaní, alebo po pohryznutí zvieraťom. U väčšiny ľudí sa žiadne príznaky nerozvinú, ale niekto má proste smolu.
V priestore vzniku baktérie do tela sa objaví kožná vyrážka a môže dôjsť k miestnemu zväčšeniu lymfatických uzlín.
Inak sa objavujú klasické známky infekcie, ako je horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov, únava a nechutenstvo.
U normálne zdravých jedincov sa väčšinou stav samovoľne upraví aj bez liečby, niektoré z príznakov môžu však niekoľko týždňov pretrvávať.
U ľudí s vážne oslabenou imunitou sa môže choroba viac šíriť a spôsobiť závažné komplikácie ako je zápal mozgu alebo tzv. infekčná endokarditída (infekcia výstelky srdcových dutín).
Diagnostika
Nie je ľahké diagnózu stanoviť, pretože príznaky sú nie príliš špecifické a ako bolo spomenuté vyššie, choroba relatívne rýchlo vymizne.
Baktériu možno potvrdiť z krvi sérologicky. Kultivácia baktérie v mikrobiologickom laboratóriu trvá veľmi dlho (niekoľko týždňov), a preto nemá príliš veľký význam.
Choroba mačacieho škrabnutia a jej liečba
Terapia väčšinou nie je potrebná. U vážnejšie prebiehajúcej infekcie a u chorých s oslabenou imunitou sa podávajú antibiotiká, na ktoré je baktéria citlivá.
Antibiotická liečba je väčšinou veľmi úspešná.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nemoc-kociciho-skrabnuti
Použité zdroje: základné zdroje textu