Cholesteatom
Cholesteatom je označenie pre ochorenie stredného ucha, ktoré môže vážne narušiť sluch a pôsobiť aj ďalšie ťažkosti. Je to útvar obsahujúci tukové bunky, cholesterol a enzýmy, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivá. Môže sa vyskytnúť prakticky v každom veku a nejde o nádorový proces.
Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Cholesteatom a jeho príčiny
Presná príčina vzniku cholesteatomu nie je jasná, existuje viac teórií. Predpokladá sa existencia vrodenej a získané formy cholesteatomu.
Na získanej forme sa možno môžu podieľať opakované infekcie stredného ucha a situácie, kedy došlo k prasknutiu bubienka.
Prejavy
Na postihnutom uchu sa zhoršuje sluch a postupom času môže človek na toto ucho úplne ohluchnúť. Okrem toho býva z postihnutého ucha prítomný výtok.
Ucho niekedy bolí a pri narušení ústrojenstva rovnováhy a pohybu vo vnútornom uchu sa môže objaviť motanie hlavy.
Neliečený cholesteatom môže zničiť prevodné kostičky stredného ucha (kladivko, nákovka, strmienok) a hluchota je potom prakticky nevratná.
Závažnou komplikáciou sú infekcie stredného ucha vzniknuté v teréne poškodenom rastom cholesteatomu, pretože tieto sa môžu ľahko rozšíriť na vnútorné ucho a odtiaľ na mozgové blany za vzniku meningitídy.
Diagnostika
Vyššie uvedené ťažkosti zvyčajne vedú k vyšetreniu lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý môže cholesteatom nájsť pri pohľade na ušný bubienok pomocou otoskopu.
Liečba
Základom terapie je chirurgické odstránenie cholesteatomu, zákroky najčastejšie vykonávajú lekári ORL.
Operácie nebývajú najľahšie, pretože je nutné odstrániť celú tkanivo cholesteatomu a navyše skúsiť zachovať čo najlepšie funkciu postihnutého ucha.
Ak sa nepodarí cholesteatom skutočne kompletne odstrániť, tak má tendenciu začať rásť znova.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cholesteatom
Použité zdroje: základné zdroje textu