Cholera
Cholera je známe infekčné ochorenie, ktorého epidémie decimovali európsku i svetovú populáciu v 19. a 20. storočia – počty mŕtvych pri epidémiách cholery dosahoval v jednotlivých štátoch desiatky až stovky tisíc ľudí. Dnes sa v Európe toto ochorenie prakticky nevyskytuje, na iných kontinentoch sa však epidémie menšieho rázu stále objavujú. Nebezpečnosť choroby s rozvojom modernej medicíny však výrazne poklesla.
Cholera a jej príčiny
Pôvodcom choroby je baktéria, ktorá sa volá Vibrio cholerae [vibrijo cholerou]. Ak sa dostane baktéria do tráviaceho traktu, doputuje ku sliznici tenkého čreva a usadí sa tam.
K nákaze zvyčajne dochádza pri požití vody či potravín, ktoré sú kontaminované baktériami.
Nedostatočná hygiena pretrvávajúca aj v novoveku (19. storočie) viedla k častým kontamináciam verejných vodných zdrojov, čo viedlo k rozsiahlym epidémiám.
Niektorých vtedajších vedcov to viedlo k domnienkam, že sa pôvodca choroby šíri vzduchom, táto teória bola však nakoniec vyvrátená.
Prejavy
Akonáhle sa baktérie usadia v tenkom čreve, začnú sa množiť a vylučovať toxín (tzv. choleratoxín), ktorý zmení vlastnosti črevnej sliznice.
Vplyvom toxínu sa naruší naša schopnosť zahusťovať stolicu a v čreve sa objaví veľa vody, ktorú nedokážeme vstrebať.
Prejavy vzniknú do niekoľkých dní od nákazy a ide najmä o vodnaté hnačky (nemožno ani hovoriť o stolici – z človeka odchádza v podstate len mierne zakalená voda), pri ktorých môže chorý stratiť aj desiatky litrov vody denne.
So stratou vody ide ruka v ruke strata minerálnych látok. Celkové zhoršenie stavu spojené s dehydratáciou a rozvratom vnútorného prostredia môže spôsobiť aj smrť.
Diagnostika
V krajinách, kde sa cholera vyskytuje, môžu urobiť lekári podozrenie pri klasických príznakoch (masívne vodnatá hnačka), po mikrobiologickom vyšetrení stolice a eventuálne po zistení špecifických protilátok z krvi.
Prevencia
Základom prevencie je dodržiavanie hygienických predpisov, najmä dôsledná kontrola kvality a čistoty vodných zdrojov.
V niektorých krajinách (napr. v Afrike) sa proti cholere vykonáva očkovanie.
Liečba
Základnou metódou liečby je zavodnenie (hydratácia) v maximálnej miere.
Bez dostatku tekutín môže byť stav beznádejný, pri dostatočnom zavodnení je v súčasnej dobe choroba relatívne neškodná.
Antibiotiká môžu trochu pomôcť, ale dostatočný prísun tekutín je zásadný. Moderná spoločnosť v civilizovanejších štátoch je schopná zabezpečiť chorým pri epidémii dostatočnú starostlivosť a moderná medicína priniesla možnosť infúzie (tj. podávania tekutín priamo do žilového riečišťa).
V štátoch, ktoré majú aspoň trochu pokročilejšiu lekársku starostlivosť, umiera teraz na choleru asi 1% chorých, tj. 1 človek zo 100.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cholera
Použité zdroje: základné zdroje textu