Celiakia

CeliakiaCeliakia je ochorenie čriev, ktoré je v našej populácii relatívne rozšírené. Chorobu možno zaradiť do autoimunitných zápalov čreva spoločne s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Ide teda o agresívnu zápalovú reakciu nášho imunitného systému proti bunkám črevnej steny. Celiakia má však od oných dvoch chorôb niektoré významné odchýlky.

Celiakia a jej príčiny


Na rozdiel od Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy poznáme u celiakie príčinu autoimunitnej reakcie a tou je skrížená imunitnej reakcie na lepok.

Lepok je látka vyskytujúca sa v obilninách a v produktoch z neho vyrobených.

U ľudí s určitým genetickým predpokladom dôjde k reakcii imunitného systému na podaný lepok, pričom sa imunitný systém chybne prenastaví, napadne črevnú stenu (skrížená reakcia) a spôsobí zápal rôzneho rozsahu.

Prejavy celiakie

Klasicky dochádza k napadnutiu rôznych častí tenkého čreva. Prejavy sú rôzne. U niektorých ľudí je zápal iba mierny a nijako sa neprejaví.

Toto je dôvod, prečo je celiakia považovaná za vzácnu, mnohí ľudia o svojej chorobe vôbec nevedia (komplikácie choroby ich však ohrozujú tiež!).

Prípadné klinické príznaky sú dosť pestré a zahŕňajú hnačky, plynatosť, bolesti brucha, chudnutie, krv v stolici, únavu, poruchu vstrebávania živín, vznik podvýživy a iné. Ťažké formy ochorenia môžu byť veľmi nepríjemné.

Pomerne zvláštnym je u celiakie výskyt kožných vyrážok na tvári, lakťoch a kolenách. Je to dané tým, že imunitný systém podráždený lepkom nenapadne len tenké črevo, ale čiastočne aj niektoré bunky kože (tejto vyrážke sa hovorí dermatitis herpetiformis Duhringovi).

Komplikácie

Neliečená celiakia zvyšuje šancu vzniku mnohých typov rakoviny – črevných aj mimočrevných – a zrejme najvyššie riziko je u vzniku črevných lymfómov.

Problém je ten, že veľkosť tohto rizika nezávisí na ťarche celiakie. Aj človek bez akýchkoľvek príznakov, či len s malými črevnými problémami so zistenou celiakiou by teda vo svojom záujme mal spolupracovať s lekárom na diéte.

Diagnostika

Na diagnózu celiakie existujú špeciálne postupy, pričom základom sú krvné odbery na určité autoprotilátky (protilátky prítomné u autoimunitných chorôb), ideálne protilátky proti tkanivovej transglutaminázy.

Ak je hodnota protilátok zvýšená, vykonáva sa endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu (gastroskopia) s odberom vzoriek z dvanástnika.

Tieto vzorky môžu byť histologicky vyšetrené, pričom sa hodnotí prítomnosť zápalových zmien typických pre celiakiu.

Prevencia

So samotným genetickým predpokladom k celiakii nič neurobíme. Zabrániť môžeme len vzniku prejavov choroby vylúčením lepku zo stravy a nasadením bezlepkovej diéty.

To je dosť ťažké riešenie, obzvlášť keď si uvedomíme, že lepok je okrem obilnej múky a múčnych výrobkov aj v pive a vôbec v mnohých potravinách, kde by sme to ani neočakávali.

Pozorné preštudovanie etikiet jednotlivých potravín je veľmi vhodné.

Liečba

Pri silných prejavoch celiakie je možné podať nárazovo kortikoidy k upokojeniu choroby, inak je základom terapie starostlivé dodržiavanie bezlepkovej diéty.

Čím poctivejšie diétu dodržiavame, tým viac klesá riziko vzniku komplikácií v podobe nádorov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/celiakie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button