Burkittov lymfóm
Burkittov lymfóm [Bárkitov lymfóm] je v Slovenskej republike zriedkavé ochorenie, ktoré môžeme radiť medzi lymfómy, tj. nádorové ochorenia vychádzajúce z bielych krviniek známych ako lymfocyty.
Burkittov lymfóm a jeho príčiny
Príčinou je nádorová mutácia niektorého z B-lymfocytov, ktorý sa začne nekontrolovateľne množiť a napádať orgány ľudského tela.
Nádor sa relatívne často vyskytuje u detí v Afrike a za veľmi dôležitý faktor jeho vzniku sa považuje infekcia EBV vírusom (vírus Epstein-Barrov).
Na vzniku Burkittovho lymfómu sa podľa všetkých podieľa aj oslabenie imunitného systému, čo môže byť dôsledkom AIDS alebo podávaním imunosupresív.
Táto forma lymfómu bez jasného vzťahu k EBV infekcii sa označuje ako sporadický Burkittov lymfóm a nájdeme ju aj mimo Afriky.
Prejavy
Trochu záleží na forme Burkittovho lymfómu. „Africká“ forma lymfómu zvyčajne napadá čeľuste (alebo iné tvárové kosti) a v tomto mieste sa objaví rastúca hrča, ktorá poškodzuje ostatné tkanivá.
Ak sa dostane tesne pod sliznicu ústnej dutiny, alebo pod kožu na tvári, môže vytvoriť nevábne vyzerajúci vred.
U sporadickej formy býva napadnutý tráviaci systém alebo iné orgány tela vrátane pečene (zväčšenie pečene), sleziny (zväčšenie sleziny), mozgu a kostnej drene.
Zväčšenie lymfatických uzlín môže byť prítomné tiež, ale nie je pre tento lymfóm až tak typické.
Podobne ako u ostatných lymfómov sa aj u Burkittovho lymfómu objavujú celkové príznaky ako je únava, úbytok na váhe, nočné potenie a epizódy zvýšenej teploty.
Diagnostika
Z klinických príznakov môžeme určite získať všeobecné podozrenie, je však nutné získať vzorku nádorových lymfocytov, k čomu nám môže pomôcť sternálna punkcia, trepanobiopsia alebo histologické vyšetrenie chirurgicky odstránenej uzliny.
Rozsah postihnutia môže byť určený pomocou zobrazovacích metód (najmä ultrazvuk a CT vyšetrenie) a pomocou lumbálnej punkcie (prítomnosť nádorových lymfocytov v mozgovomiechovom moku pri postihnutí centrálneho nervového systému).
Liečba
Moderná terapia Burkittovho lymfómu zabezpečila relatívne dobrú prognózu chorých.
Predtým sa používala najmä chemoterapia, teraz je najúčinnejšou metódou biologická liečba, kedy sa chorým podávajú špeciálne protilátky namierené proti povrchovým štruktúram nádorových lymfocytov (zlúčenina rituximab).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/burkittuv-lymfom
Použité zdroje: základné zdroje textu