Brušný týfus
Brušný týfus bolo predtým veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktorého výskyt však v SR prakticky vymizol. Niekoľko prípadov ročne sa však objaví, a preto je vhodné si o tejto chorobe povedať viac.
Brušný týfus a jeho príčiny
Brušný týfus je spôsobený baktériou známou ako Salmonella typhi [salmonela tyfí]. Nepleťme si ju s jej príbuznou Salmonellou enteritidis, ktorá je zodpovedná za výrazne častejšiu a menej nebezpečnú salmonelózu.
K nákaze baktériou Salmonella typhi zvyčajne dochádza po požití kontaminovanej potravy, alebo tekutín.
Niektorí ľudia sa po nákaze zdanlivo uzdravia, ale baktéria prežíva v ich žlčníkoch a títo ľudia sa stávajú bacilonosičmi * brušného týfusu.
* Možno niektorí poznáte nezabudnuteľného bacilonosiča pána Prepsla hraného Jánom Hrušínským z filmu „Pozor, vizita!“, Ktorý si odmieta žlčník nechať odoperovať, a preto strávi svoj život v nemocnici v povinnej izolácií.
Prejavy
Brušný týfus sa prejavuje ako horúčkovité ochorenie s vysokými teplotami, ktoré sú sprevádzané úpornými bolesťami hlavy.
Medici si z prednášok iste pamätajú fakt, že chorobe sa z tohto dôvodu predtým hovorilo „hlavnička„.
Okrem toho sa objavujú bolesti brucha s nechutenstvom, zvracaním a dehydratáciou. Chorí sa cítia veľmi zle, môžu sa u neho objaviť zväčšené uzliny a zväčšenie pečene a sleziny.
Ťažší priebeh brušného týfusu môže daného jedinca ohroziť na živote.
Diagnostika
Na ochorenia je ťažké myslieť, koniec koncov sa výskyt v SR udáva v desiatkach prípadov za rok.
Pri podozrení založenom na spomínaných klinických príznakoch možno infekciu potvrdiť sérologickým vyšetrením krvi s nálezom protilátok proti vyvolávajúcej baktérii.
Ešte presnejšie je prevedenie kultivačného vyšetrenia krvi (hemokultúry) alebo kultivácia zo stolice s potvrdením prítomnosti baktérií.
Liečba
Základom liečby sú antibiotiká, dobre účinné sú zlúčeniny zo skupiny fluorochinolónov. Liečba musí byť dlhodobejšia a trvá niekoľko týždňov.
Bacilonosiči bývajú preliečení a pri niektorých, sa uskutočňuje operačné odstránenie žlčníka (cholecystektómia), v ktorom baktérie prežívajú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/brisni-tyfus
Použité zdroje: základné zdroje textu