Brušná prietrž

Brušná prietržBrušná prietrž je označením pre vydutie pobrušnice, čo je blana vystielajúca brušnú dutinu. Prietrže môžu byť vnútorné aj vonkajšie, nás však pre bežnú problematiku budú zaujímať najviac tie vonkajšie, kedy sa prietržový vak vychlipuje niektorým oslabeným miestom brušnej steny von. Práve tento typ kýl je jedným z najčastejšie operovaných chirurgických ochorení.

Brušná prietrž a jej príčiny


Prietrž obvykle vzniká v mieste, kde je brušná stena zoslabená. V niektorých miestach sú tieto zoslabenia prítomné prirodzene, napríklad na bruchu v strednej čiare alebo v oblasti trieslového kanála.

Získané zoslabenie brušnej steny môžeme nájsť napríklad v mieste jaziev po brušných operáciách, kde napokon prietrže vznikajú relatívne často.

Okrem zoslabeného miesta brušnej steny sú väčšinou k rozvoju prietrže potreba aj iné faktory a medzi tie hlavné patrí zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Je to logické – pod vysokým tlakom sa pobrušnica začne vychlipovať s vyššou pravdepodobnosťou.

Medzi situácie spojené so zvýšeným vnútrobrušnom tlakom patrí napríklad zdvíhanie ťažkých nákladov, chronický kašeľ, chronická zápcha, apod.

Prietržový vak ohraničený pobrušnicou nie je väčšinou prázdny, ale obsahuje časti niektorých orgánov dutiny brušnej, najčastejšie črevné kľučku. To je potom tiež zdrojom nebezpečných komplikácií.

Prejavy

Prietrž väčšinou vnímame ako vakovitý podkožný útvar – najčastejšie ju môžeme pozorovať v strednej čiare brucha (brušnej prietrž) alebo v slabinách (trieslové prietrže), niekedy sa môže prietržový vak dostať až do oblasti prednej strany stehna (stehenná prietrž).

Trieslová prietrž u mužov sa pomerne často dostáva do oblasti miešku, ktorý môže deformovať.

Prietrž sa veľmi často zväčší či aspoň zvýrazní pri zakašľaní (dočasné zvýšenie vnútrobrušného tlaku).

Ak sa dá tlakom ruky brušná prietrž zasunúť späť smerom do dutiny brušnej, hovoríme o nej ako o reponibilnej horizontálnej polohe.

V opačnom prípade sa jedná o prietrž nereponibilnú. Pomerne dôležitý je fakt, že nekomplikovaná prietrž nie je hmatom bolestivá.

Komplikácie

Veľmi vážnou a obávanou komplikáciou je priškrtenie prietrže. V takom prípade sa črevná kľučka v prietržovom vaku zaškrtí a zastaví sa do nej prítok krvi.

Vzniká klasická črevná nepriechodnosť (presnejšie povedané strangulačný mechanický ileus) so všetkými príznakmi – bolesti brucha a zvracanie.

Koža nad prietržovým vakom býva začervenaná a hmatom je prietrž veľmi bolestivá. Bez chirurgického riešenia býva tento stav smrteľný.

Brušná prietrž a jej diagnostika

Podozrenie na kýlu spadá do kompetencie chirurgov, ktorí pacienta dôkladne fyzikálno vyšetrí (najmä pohľad a pohmat) a určí typ prítomnej prietrže.

Liečba

Liečba prietrže je chirurgická. Bez ohľadu na typ prietrže možno všeobecne povedať, že sa vykoná chirurgický zákrok v celkovej anestézii (uspanie), pri ktorom sa sprístupnia prietržový vak a ten sa reponuje (navráti späť do dutiny brušnej).

Následne je nutné zabrániť tomu, aby sa prietrž vytvorila znova. To sa môže realizovať zošitím niektorých anatomických štruktúr, ktoré vďaka tomu spevnia brušnú stenu, alebo sa počas zákroku na miesto zoslabenia vloží a zafixuje špeciálna sieťka, ktorá opätovnému herniu prietrže zabráni.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brisni-kyla

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button