Bránicový pruh
Bránicový pruh sa tiež odborne nazýva hiátová prietrž čiže hiátová hernia. Je to pomerne častý nález, ktorý sa nemusí nijako prejavovať, inokedy však svojmu nositeľovi môže spôsobovať viacero komplikácií.
Bránicový pruh znamená, že sa časť žalúdka vyklenie do hrudníka skrze oslabenú bránicu.
Najčastejším typom je sklzná prietrž, pri ktorej sa nad bránicu vysunie spojenie žalúdka s pažerákom.
Oveľa menej častá je tzv. Paraezofageálna prietrž, pri ktorej sa nad bránicu vakovito vysunie len kus žalúdka a spojenie pažerák – žalúdok sa nemení. Posledným typom je potom kombinácia oboch predchádzajúcich.
Bránicový pruh a jeho príčiny
Príčina vzniku prietrže mnohokrát nie je úplne jasná, prispieva k nej iste zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku (chronický kašeľ, zdvíhanie ťažkých predmetov, tehotenstvo, tlačenie pri chronickej zápche, apod.) a obezita.
Prejavy
Bránicový pruh sa väčšinou nijako neprejavuje a je náhodným nálezom pri gastroskopii.
Sklzná prietrž môže ovplyvniť správne spojenie pažeráka a žalúdka a narušiť funkciu tamojšieho zvierača, čo spôsobí návrat žalúdočnej šťavy do pažeráka.
Tento stav možno laicky označiť za pálenie záhy (odborne refluxná choroba), ktoré je spojené s bolesťami na hrudi a niekedy aj nočným kašľom.
Sliznica pažeráka je trvalo podráždená kyslými šťavami a to môže viesť k vzniku tzv. Barrettovho pažeráka, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik niektorých foriem rakoviny pažeráka.
U niektorých ľudí môže byť veľká sklzná prietrž zdrojom drobného krvácania do tráviaceho traktu a po dlhšej dobe preto môže viesť k chudokrvnosti.
Diagnostika
Základným diagnostickým vyšetrením je gastroskopia, pri ktorej si prezrieme pažerák, žalúdok a anatómiu ich spojenia.
Zobrazíme si aj stav sliznice pažeráka a nájdeme eventuálne chorobné zmeny, ktoré môžu vzniknúť vplyvom pôsobenia žalúdočnej kyseliny.
Vyšetrenie pohľadom vďaka kamere endoskopu môžeme doplniť odberom vzoriek postihnutej sliznice (napr. na potvrdenie prítomnosti Barrettovho pažeráka).
Liečba
Obyčajný nález bránicovej prietrže väčšinou neliečime. Ak je však spojený s refluxnou chorobou, potom podávame lieky proti prekysleniu žalúdka, aby sme chránili sliznicu pažeráka.
Podávanie liekov by malo byť doplnené režimovými opatreniami – obmedzením alkoholu a kávy a zákazom fajčenia.
Závažné a rozsiahle bráničné prietrže, kedy nie sme schopní ťažkosti zvládnuť pomocou liekov, vyžadujú špeciálne chirurgické zákroky.
Typickým zákrokom je tzv. fundoplikacia, pri ktorej sa úplne zrekonštruuje a zošije oblasť pažerákového zvierača.
Je však nutné dať pozor, aby nebol výsledný prechod pažeráka a žalúdka naopak príliš úzky, čo by mohlo viesť k poruchám prehĺtania a viaznutia potravy v pažeráku.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/branicni-kyla
Použité zdroje: základné zdroje textu