Bowenova choroba
Bowenova choroba je označenie pre postihnutie kože, z ktorého môže vzniknúť nádorové ochorenie, presnejšie povedané jeden z podtypov rakoviny kože. Vyskytuje sa skôr u ľudí nad 50 rokov veku a u mladých jedincov je výrazne vzácnejšie.
Príčiny Browenovej choroby
Na vzniku Bowenovej choroby sa zrejme podieľa viac faktorov, ktoré negatívne pôsobia na kožu.
Predpokladá sa dlhodobý vplyv slnečného žiarenia, dlhodobá práca so zlúčeninami arzénu bez kvalitných ochranných pomôcok a vírusové infekcie (najmä HPV vírus).
Riziko vzniku Bowenovej choroby je vyššie u chorých s oslabenou imunitou.
Prejavy
Bowenova choroba vyzerá ako nehojaca sa začervenaná či červenohnedá ohraničená plôška na koži s nepravidelnými okrajmi, na ktorej povrchu sa môžu tvoriť chrasty alebo šupinky. Môže sa vyskytovať aj na vulve u ženy a na konci penisu u mužov.
Medici si iste spomenú, že Bowenova chorobu na penise sa označuje ako tzv. De Queyratova [de kejrátova] erytropláziu.
Bowenova choroba je už v podstate nádorom, ktorý je ale ohraničený a nešíri sa.
Ak však choroba nie je liečená, je tu relatívne vysoké riziko, že dôjde k transformácii v klasický agresívny karcinóm dlaždicových buniek (forma rakoviny kože), ktorý sa môže šíriť do okolia a tvoriť metastázy.
Táto choroba na genitáliách sa teda môže transformovať do rakoviny vulvy u žien a rakoviny penisu u mužov.
Diagnostika
V ideálnom prípade by mal akýkoľvek nejasný kožný nález vyšetriť kožný lekár.
V prípade podozrenia na Bowenovu chorobu je rozumné získať vzorku tkaniva a nechať ho vyšetriť pod mikroskopom, kde histológia preukáže určité charakteristické nádorové zmeny.
Liečba
Najlepším riešením je ložisko chirurgicky odstrániť aj s lemom zdravého okolitého tkaniva.
Vzhľadom k tomu, že sa Bowenova choroba nespráva ako agresívny nádor, tak jej chirurgické odstránenie chorého úplne vylieči.
Inými metódami liečby je miestne zničenie nádorového tkaniva pomocou chladu (kryoterapia) alebo lokálne podaných chemoterapeutík.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bowenova-nemoc
Použité zdroje: základné zdroje textu