Borelióza

boreliózaBorelióza čiže plným názvom Lymská borelióza je infekčné ochorenie nazvané podľa amerického mesta Lyme, kde bola choroba prvýkrát popísaná.

Aké sú prejavy boreliózy, aké sú príčiny jej vzniku, ako ju diagnostikovať a ako túto chorobu správne liečiť?

Borelióza a jej príčina


Ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré patria do skupiny spirochét, ktorú poznáme pod názvom Borrelia burgdorferi.

Prenášačom tejto baktérie je kliešť hojne sa vyskytujúci v slovenskej prírode. Asi jedna tretina kliešťov túto infekciu nosia v sebe.

Vzhľadom k prenosu choroby kliešťom sa Lymská borelióza niekedy pletie s kliešťovou encefalitídou, ktorú tiež prenáša kliešť. Jedná sa však o dve úplne odlišné choroby.

Prejavy boreliózy

Baktérie sa dostanú do nášho tela najčastejšie prisatím kliešťa. Choroba potom prebieha v niekoľkých štádiách. Aj keď nie je liečená, je veľká šanca, že sa zastaví už v prvom alebo druhom štádiu.

V prvom štádiu vzniká erythema chonicum migrans. Na koži v mieste prieniku borélií do tela sa urobí červená škvrna, ktorá sa šíri do okolia a jej stred potom začne postupne blednúť.

Toto štádium môže byť doplnené chripkovitými príznakmi (únava, zvýšená teplota). Štádium vznikajúcej červenej škvrny je najvhodnejšie pre vyhľadanie lekára. Je totiž pre boréliu typické a ak navyše vieme o tom, že nás do onej oblasti uhryzol kliešť, značne tým lekárom správnu diagnózu uľahčujeme.

V ďalších štádiách (ak do nich choroba dôjde, čo nie je až toľko časté) dochádza k napadnutiu niektorých vnútorných orgánov a tkanív. Pri dlhodobom neliečenom trvania choroby môže byť ich poškodenie trvalé:

1. Kĺby

Vzniká zápal kĺbov (artritída). Typicky býva postihnutý kolenný kĺb, ktorý v záchvatoch opúcha, červenie a bolí. Medzi záchvatmi bývajú obdobia pokoja.

2. Srdce

Môže vzniknúť zápal srdcového svalu (myokarditída), tento stav môže vyústiť v zlyhanie srdca alebo poruchy srdcového rytmu.

3. Nervový systém

Môže dôjsť k zápalu mozgových blán, zápalu mozgu alebo k postihnutiu nervov. Tieto stavy sa môžu prejaviť bolesťami hlavy, horúčkami, zvracaním, poruchami citlivosti a poruchami pohyblivosti končatín.

Diagnostika

V prvých fázach kožného postihnutia je diagnóza jednoduchá a určíme ju na základe nálezu erythema migrans. Informácia o nedávnom prisatí kliešťa môže a nemusí byť prítomná.

Zložitejšie je to s neskoršími fázami choroby. Možno sérologicky vyšetriť prítomnosť protilátok proti boréliam z krvi, lenže tieto protilátky vychádzajú pozitívne u veľkého percenta populácie a určite nemálo ľudí dostane nálepku chronickej boreliózy nezaslúžene.

Z tohto odseku by malo vyplývať, že vyšetrovanie chronickej boreliózy by mal vykonávať lekár (ideálne na infekčné ochorenia), ktorý o tomto probléme niečo vie a vie výsledky správne interpretovať.

Prevencia

Do prírody je proti kliešťom dobré nosiť dlhé nohavice, po návrate z prírody sa prehliadnuť a prípadne nájdeného kliešťa čo najrýchlejšie odstrániť.

Kožu na mieste prisatia je vhodné čas od času pozrieť kvôli možným prejavom začínajúceho ochorenia. Očkovanie proti Lymskej borelióze neexistuje!

Liečba

Proti infekcii sa používajú antibiotiká, veľmi dobre väčšinou účinkujú antibiotiká zo skupiny tetracyklínov (nesmú sa však podávať deťom).

Samozrejme platí, že čím skôr sú podané, tým lepšie. U posledného štádia už nemusia mať antibiotiká efekt a človeku môžu zostať doživotné následky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/borelioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button