Bodnutie včelou
Bodnutie včelou je v letných mesiacoch pomerne časté a do značnej miery pri ňom platí to isté ako pri uštipnutí osou či sršňom. Jed tohto hmyzu síce nie je príliš silný, ale napriek tomu môže spôsobiť vážne príznaky vrátane smrti.
Jed v bodnutí včelou
Pre nepríjemnosť s názvom bodnutie včelou (osou, sršňom) sa nám do krvi dostane malá dávka ich jedu. Tento jed môže na náš organizmus pôsobiť dvoma spôsobmi.
1. Pôsobí na nás ako akákoľvek iná toxická látka, tj. otrávi nás. Dávka, ktorú pri jednom bodnutí dostaneme je však z hľadiska jedovatosti bezvýznamná a smrť človeka ako dôsledok otravy spôsobiť nemôže.
V jede sa vyskytujú početné látky, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú nepríjemnú bolesť v mieste vpichu.
V jede osy je tiež malá dávka zlúčeniny nazývanej histamín. Vysoké dávky jedu už každého z nás na živote ohroziť môžu.
2. Jed pomerne často spôsobuje alergickú reakciu. To je zásadný problém, pretože smrteľná alergia môže vzniknúť aj po jedinom bodnutí.
Okrem histamínu sa totiž v jede včely vyskytuje aj množstvo ďalších látok, ktoré bývajú silnými alergénmi. Aj na ich malé množstvo môže imunitný systém zareagovať prudkou alergickou reakciou, čo nakoniec vedie k vylúčeniu veľkého množstva histamínu a ďalších zlúčenín z tzv. mastocytov v našom organizme. Neohrozuje nás teda jed sám o sebe, ale naša vlastná imunita.
Čo je nutné očakávať pri bodnutí včelou?
Alergická reakcia, ktorá je spôsobená nepríjemnosťou nazývanou ako bodnutie včelou sa bude prejavovať podobne ako účinok veľkého množstva bodnutia bez alergickej reakcie.
Účinok jedu ako takého závisí od dávky, zatiaľ čo alergická reakcia na dávke nezávisí. Účinky jedu ako takého budú pôsobiť na každého bodnutého, zatiaľ čo alergická reakcia vznikne len u niekoho.
Príznaky bodnutia včelou:
Bodnutie včelou môžeme rozlíšiť podľa niekoľkých situácií.
1. Jedno alebo niekoľko bodnutí bez alergickej reakcie
Toto je najčastejšia situácia a prejavom je bolesť, sčervenanie a opuch okolo miesta bodnutia.
Nebezpečné je to vtedy, keď nás včela bodne do nevhodného miesta, ako je napríklad jazyk. Jeho opuch a zväčšenie môže upchať dýchacie cesty a my sa udusíme.
2. Veľké množstvo bodnutí (desiatky až stovky) bez alergickej reakcie
Zaúčinkuje veľké množstvo jedu, ktorý rozšíri cievy a zvýši priepustnosť cievnych stien pre tekutiny.
Medzi príznaky nepríjemnosti nazývanej ako bodnutie včelou sa preto radia opuchy (z tekutiny uniknutej z ciev) a zlyhanie krvného obehu.
Celé je to svojimi prejavmi veľa podobné alergickému anafylaktickému šoku. (Táto situácia sa rieši vo filme Cena medu, kedy na malé dieťa spadne včelie hniezdo.)
3. Jedno alebo viac bodnutí spojené s alergickou reakciou
Toto býva vážny stav. Slabšia alergická reakcia sa prejaví väčším miestnym opuchom než aký vznikne u nealergikov, niekedy vznikne alergická žihľavka.
V horšom prípade môže vzniknúť aj astmatický záchvat, či dokonca anafylaktický šok.
Diagnóza
Pre diagnózu nepríjemnosti s názvom bodnutie včelou postačujú informácie o včeľom bodnutí, prítomnosť vpichu a zistenie akéhokoľvek vyššie spomínaného príznaku.
Prevencia
Všetci sa musíme snažiť vyhnúť situácii, pri ktorej by sme dostali veľké množstvo žihadiel. Najmä to znamená nepribližovať sa ku včelárskym úľom a k osím hniezdam.
Situácii, kedy vás v prírode bodne jedna včela, či osa už sa tak dobre zabrániť nedá. Problém je, že ľudia sa vo vzťahu k alergii na bodnutie delia na dva typy – tí, čo o svojej alergií vedia a potom tí, ktorí si nemôžu byť istí, ako na bodnutie zareagujú.
Nikto skrátka nemôže s určitosťou vedieť, ako jeho organizmus na konkrétne bodnutie zareaguje.
Liečba
Pokiaľ sa jedná o jedno alebo niekoľko málo bodnutí, je najlepšie postihnuté miesto chladiť (zmierni sa opuch) a iste neuškodí vziať si tabletu niektorého z antihistaminík, čo sú protialergické lieky pôsobiace proti účinkom histamínu.
Veľmi šikovné sú antihistaminiká vo forme masti, ktorými si potrieme postihnuté miesto. Najznámejší je asi Fenistil. Podľa babských rád je dobré na miesto bodnutia prikladať plátky cibule, vraj to pomáha.
Pokiaľ došlo k bodnutiu do jazyka alebo do krku, hrozí vznik opuchu a udusenia. Zavolanie rýchlej záchrannej služby je v tomto prípade najlepším riešením.
Pri dobodaní stovkami žihadiel musí byť človek prevezený do nemocnice na oddelení JIP, či ARO a byť intenzívne liečený. Inak tento stav môže skončiť smrťou.
Ak začnú vznikať príznaky astmy a anafylaktického šoku – dýchavičnosť, kolaps, rýchly pulz, prudké zníženie krvného tlaku – je opäť životne dôležité zavolať rýchlu záchrannú službu. Všeobecne sa podávajú lieky proti alergii.
Prvou pomocou pri nepríjemnosti nazývanej ako bodnutie včelou môže byť aplikácia kortikoidu do žily, alebo ešte lepšie aplikácia adrenalínu (napr. liek EpiPen) do stehenného svalu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vceli-bodnuti
Použité zdroje: základné zdroje textu