Bezpulzová elektrická aktivita

Bezpulzová elektrická aktivitaBezpulzová elektrická aktivita sa označuje aj ako elektromechanická disociácia. Používa sa skratka PEA, ktorá vychádza z anglického názvu Pulseless Electrical Activity. PEA je označením pre stav, kedy je na EKG prítomná elektrická činnosť srdca, ale táto činnosť nie je sprevádzaná srdcovými sťahmi. Hoci sa teda srdcom šíria elektrické impulzy, nie je prítomná jeho pumpovacia schopnosť.

Bezpulzová elektrická aktivita a jej príčiny

Existuje celý rad príčin, ktoré môžu vyvolať PEA. Všeobecne sa udávajú ako príčiny tzv. 6H a 6T.

Z 6H je to napr. hypotermia (podchladenie), hypoxia (nedostatok kyslíka), hypovolémia (pokles objemu tekutiny v cievach, napríklad pri šokových stavoch), hypoglykémia (pokles krvného cukru), hyperkaliémia (vysoká hladina draslíka v krvi) a hypokalémia (nízka hladina draslíka v krvi).

Z 6T je to napr. trauma (úraz), tenzný pneumotorax (vzduch v hrudnej dutine s pretlakom), tamponáda srdca, trombóza (myslený najmä srdcový infarkt a pľúcna embólia), toxické zlúčeniny a lieky.

Prejavy

Prejavom je náhla srdcová smrť v rámci srdcovej zástavy. Nedostatok kyslíka v tkanivách veľmi rýchlo pocíti mozog a človek po niekoľkých sekundách trvania bezpulzovej aktivity stratí vedomie.

Bez lekárskej pomoci nastane do niekoľkých minút nezvratné poškodenie mozgu a následne smrť.

Prognóza bezpulzovej aktivity je však pomerne zlá aj pri včasnej a profesionálnej pomoci.

Diagnostika

Diagnózu urobíme u pacienta v bezvedomí, u ktorého nie je hmatateľný pulz a nie je prítomná srdcovú činnosť, napriek tomu však po priložení prístroja snímajúceho elektrickú aktivitu srdca (zvyčajne defibrilátor snímajúci EKG) nájdeme zachovanú elektrickú aktivitu, pričom nie je prítomná komorová tachykardia či fibrilácia komôr.

Bezpulzová elektrická aktivita a jej liečba

Jedinou možnosťou je klasická resuscitácia, ktorú vykonávame buď do stanovenia smrti pacienta alebo do obnovenia normálnej funkcie srdca.

Je potrebné zdôrazniť, že resuscitácia u PEA zahŕňa masáž srdca, dýchanie z úst do úst a podávanie rôznych liekov (napr. adrenalín), nezahŕňa však elektrickú defibriláciu (podanie elektrického výboja do pacientovho tela pomocou defibrilátora). PEA nie je fibrilácia komôr a nemáme teda čo defibrilovať.

Okrem samotnej resuscitácie je nutné odstrániť vyvolávajúcu príčinu PEA, ak sme toho však schopní.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bezpulzova-elektricka-aktivita

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button