Barrettov pažerák

Barrettov pažerákBarrettov pažerák je závažnou komplikáciou zápalu pažeráka, ktorý je spôsobený tzv. refluxnou chorobou (tá je niekedy laikmi nepresne označovaná ako pálenie záhy, čo je v skutočnosti len jedným z mnohých jej prejavov). Refluxná choroba znamená návrat žalúdočnej šťavy do pažeráka kvôli nedostatočnej funkcii dolného pažerákového zvierača prípadne kvôli ďalším anatomickým odchýlkam.

Barrettov pažerák a jeho príčiny


Dlhodobé pôsobenie agresívneho žalúdočného obsahu obsahujúceho kyselinu chlorovodíkovú na sliznicu pažeráka má pochopiteľne neblahé účinky.

Sliznica je podráždená a vzniká v nej zápal. Ako obranná (napriek tomu však nežiaduca) reakcia sa môže časom uplatniť zmena sliznice pažeráka. Tá sa začne premieňať v sliznicu podobnú sliznici črevnej.

Je to zrejme dané tým, že je táto sliznica je odolnejšia voči pôsobeniu žalúdočnej šťavy. Plochu takto zmenenej sliznice v pažeráku potom označujeme ako Barrettov pažerák.

Zvyčajne sa nachádza v dolnej časti pažeráka blízko prechodu v žalúdok. Najviac nás zaujíma fakt, že Barrettov pažerák je tzv. prekanceróza, tj. existuje isté riziko, že sa z takto zmenenej sliznice časom vyvinie jedna z foriem rakoviny pažeráka.

Prejavy

Samotný Barrettov pažerák označuje obyčajnú zmenu sliznice pažeráka a nijako sa neprejavuje.

Jeho vznik môže byť pochopiteľne sprevádzaný prejavmi refluxnej choroby, z ktorých hlavnou je pálenie záhy. To však nemusí byť prítomné a tak môže byť endoskopický nález Barrettovho pažeráka úplne náhodný.

Diagnostika

Základnou diagnostickou metódou je endoskopia, tj. prevedenie gastroskopie. Barrettov pažerák je voľným okom viditeľný ako okrsok zamatovo červenej sliznice.

Lepšieho zobrazenie ložísk možno dosiahnuť aj pomocou niektorých chromoendoskopických metód.

Definitívna diagnóza je však histologická, je nutné vykonať odber vzorky z podozrivého ložiska. Po potvrdení prítomnosti Barrettovho pažeráka sú potom pacienti v určitých časových intervaloch sledovaní (gastroskopicky).

Liečba

Liečba spočíva v terapii refluxnej choroby, tj. podávanie liekov znižujúcich kyslosť žalúdka. Je však potrebné zdôrazniť, že už prebehnuté zmeny sliznice sú nevratné a pacienti s existujúcim Barrettovým pažerákom by mali byť pravidelne sledovaní.

V prípade, že sú v ložisku Barrettovho pažeráka nájdené zmeny s vyšším rizikom nádorového zvratu, je nutné sliznicu odstrániť.

V dnešnej dobe sa preferuje endoskopické riešenie (endoskopická resekcia, endoskopická rádiofrekvenčná ablácia).

Ak sa v teréne Barrettovho pažeráka vyskytuje rozsiahlejší (endoskopicky neodstrániteľný) zhubný nádor pažeráka, potom býva nutné chirurgické riešenie s odstránením časti pažeráka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/barrettuv-jicen

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button