Atrioventrikulárna reentry tachykardia (AVRT)
Atrioventrikulárna reentry tachykardia (AVRT) je forma poruchy rytmu (arytmia), ktorá môže byť zodpovedná za rýchlu srdcovú akciou spojenú s búšením srdca. Táto porucha je svojimi prejavmi, diagnostikou a liečbou značne podobná arytmií známej ako AVNRT *, je však oproti nej vzácnejšia. Bežní lekári napokon medzi AVRT a AVNRT moc nerozlišujú, pretože základný prístup k obom je podobný.
* AVNRT znamená atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia.
AVRT a jej príčiny
Za normálnych okolností sa elektrické vzruchy v srdci šíria z predsiení na komory cez jediné miesto, ktoré sa nazýva AV uzol a všade inde sú predsiene od komôr elektricky izolované.
Ľudia trpiaci touto poruchou majú však vrodene prítomnú ďalšiu spojku medzi predsieňami a komorami, kadiaľ sa vzruch môže šíriť.
Potom sa môže stať, že kruh začne medzi predsieňou a komorou rýchlo krúžiť AV uzlom jedným smerom a spomínanou spojkou späť.
Vzhľadom k rýchlemu šíreniu vzruchu z predsiení na komory to vyvoláva nadmerné zrýchlenie srdcovej akcie.
Prejavy
Základným prejavom atrioventrikulárnej reentry tachykardie sú záchvaty búšenia srdca, ktoré môžu byť sprevádzané náhlym pocitom dýchavičnosti a niekedy aj bezvedomím.
Ak by AVRT trvala dlhú dobu, potom by mohlo dôjsť k akútnemu srdcovému zlyhaniu.
Diagnostika
AVRT môžeme vidieť na EKG, alebo zistiť pri EKG Holter vyšetrení. Odlíšenie AVRT od AVNRT je z EKG krivky pre bežného lekára príliš ťažké (nie pre skúseného kardiológa), ale na tom mu až tak nezáleží, pretože postup je prakticky rovnaký.
Súčasťou vyšetrenia by malo byť echokardiografické vyšetrenia, aby boli k dispozícii informácie o funkcií srdca.
Presné vyšetrenie arytmie a odlíšenie od AVNRT je možné pomocou invazívneho elektrofyziologického vyšetrenia.
Liečba
Terapeutický postup sa viacmenej zhoduje s AVNRT. V akútnej fáze je možné vykonať podráždenie blúdivého nervu (tzv. vagové manévre), ktoré môžu pomôcť.
Znamená to buď masáž nervovej pletene na krku, ktorá je v blízkosti krčnej tepny (karotický sínus), alebo drepnutie si a akoby zatlačenie na stolicu.
Ak vagové manévre nezaberú, podávajú sa niektoré antiarytmiká (adenozín, beta-blokátory), ktoré môžu nastoliť normálny rytmus a v prípade potreby môže byť vykonaná elektrická kardioverzia.
Moderným spôsobom terapia je tzv. katetrizačná ablácia srdca, ktorá sa však vykonáva len na vyšších kardiologických pracoviskách.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/atrioventrikularni-reentry-tachykardie-avrt
Použité zdroje: základné zdroje textu