Atrioventrikulárna blokáda (AV blok)
Atrioventrikulárna blokáda (AV blok) je skupina niekoľkých porúch, ktoré súvisia s narušenou funkciou tzv. atrioventrikulárneho uzla (AV uzla). Aby sme mohli problematiku lepšie pochopiť, musíme si niečo povedať o šírení vzruchov v srdci.
V srdcovom svale vznikajú elektrické vzruchy, ktoré sa šíria svalovinou a spôsobujú jej sťahovanie. Tieto elektrické vzruchy vznikajú za normálnych okolností v jednom mieste srdcových predsiení, ktoré sa nazýva sinoatriálny uzol (SA uzol).
Vtip je v tom, že predsiene a komory sú za normálnych okolností od seba elektricky izolované okrem jediného miesta a tým je práve AV uzol spomínaný v úvode.
Funguje to teda tak, že v SA uzle vzruch vzniká, šíri sa po predsieňach až sa dostane do AV uzla a tadiaľ sa rozšíri na komory. AV blokáda znamená, že priechod vzruchu AV uzla je narušený.
Atrioventrikulárna blokáda a jej príčiny
AV uzol môže byť postihnutý pri rôznych formách ischemickej choroby srdca vrátane niektorých typov akútneho infarktu myokardu.
Ďalej môže byť vznik AV bloku dôsledkom kardiomyopatie, myokarditídy, predávkovania sa digoxínom a niektorými ďalšími liekmi, chýb chlopní a pod.
V niektorých prípadoch nemusí byť jasný dôvod vzniku blokády vôbec viditeľný a veľmi zriedkavo môže ísť dokonca o dôsledok vrodených vád prítomných od narodenia.
Typy AV blokov a ich prejavy
Celkom rozlišujeme AV bloky troch typov, ktoré sa značia rímskymi číslami.
AV blokáda I. stupňa
Toto je najmenej závažný stav, dochádza len k spomaleniu prevodu vzruchu AV uzlom. To urobí určité zmeny na EKG, ale inak väčšinou nemá veľký klinický význam.
AV blok I. stupňa však môže u niektorých ľudí prejsť do vyšších stupňov.
AV blokáda II. stupňa
Tu existujú dva podtypy.
Tzv. typ Mobitz I znamená, že vzruchy cez AV blok prevádzajú stále pomalšie až sa raz neprevedú (a potom sa to celé znova a znova opakuje).
Typ Mobitz II znamená, že niekoľkokrát po sebe sa vzruch prevedie normálne, ale potom zrazu vôbec (a potom sa to celé neustále opakuje).
Dôsledkom oboch typov je teda ten, že občas sa vzruch z predsiení na komory neprevedie a to môže spôsobiť spomalenie srdcovej frekvencie, známky srdcového zlyhávania a epizódy náhleho bezvedomia. AV blok II. typu navyše môže ľahko prejsť do AV bloku III. typu.
AV blokáda III. stupňa
Tento typ AV bloku označujeme ako kompletnú blokádu. V tomto prípade nie je vzruch z predsiení na komory prenesený vôbec.
Srdcové komory si síce dokážu poradiť a začnú si elektrické vzruchy vytvárať samy, ale je tu jeden závažný problém. Srdcový vzruch v komorách totiž obvykle vzniká s príliš pomalou frekvenciou a komory sa sťahujú veľmi pomaly.
Vzniká preto menej či viac ťažká bradykardia s príslušnými príznakmi (únava, dýchavičnosť, nevýkonnosť, epizódy bezvedomia, prejavy srdcového zlyhania).
Diagnostika
Základom diagnózy je EKG vyšetrenie, kde jednotlivé AV bloky uvidíme.
Okrem samotného zistenia bloku by sme samozrejme mali pátrať po príčinách jeho vzniku, určite je dobré vykonať aspoň echokardiografiu.
Liečba
Záleží na konkrétnom AV bloku a príznakoch. Všeobecne platí že AV I. stupňa blok je zvyčajne nájdený náhodne a nerieši sa.
AV bloky II. a III. stupňa sa obvykle riešia kardiostimuláciou, kedy kardiostimulátor zaistí správnu srdcovú frekvenciu a bráni vzniku bradykardia.
Samozrejme platí, že ak sú AV blokády spôsobené nejakou odstrániteľnou príčinou, po jej vyriešení sa môže stav sám upraviť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/atrioventrikularni-blokada
Použité zdroje: základné zdroje textu