Atopický ekzém

Atopický ekzémAtopický ekzém alebo atopická dermatitída by sa dal zrozumiteľnejšie označiť ako alergický ekzém. Je to dlhodobé ochorenie, ktoré často vzniká už v detskom veku a nezriedka sprevádza človeka až do dospelosti. Objaviť sa však môže aj vo vyššom veku a na druhej strane často sám od seba vymizne. Chorému môže táto choroba značne znepríjemniť život.

Atopický ekzém a jeho príčiny


Príčinou je dlhodobá alergická reakcia, ktorá postihuje a poškodzuje kožu zápalom. Dobré je zdôrazniť, že alergickým postihnutím kože vzniká aj choroba zvaná žihľavka. Tá sa však od atopického ekzému odlišuje.

U žihľavky väčšinou vzniknú svrbivé vyrážky krátko po kontakte s určitým alergénom a za krátku dobu vymiznú. Atopický ekzém tiež vzniká na podklade alergickej reakcie, ale je dlhodobý a väčšinou sa vôbec nezistí, čo je vyvolávajúcim alergénom.

Poznáme teda princíp choroby (alergická reakcia), ale nepoznáme príčinu. Ochorenie býva geneticky podmienené a často má preto rodinný výskyt.

Človek s atopickým ekzémom má tiež vyššiu šancu ochorieť inými alergickými ochoreniami.

Prejavy:

Atopický ekzém sa prejavuje rôzne a prejavy sa zvyčajne líšia podľa veku postihnutého človeka – rozlišujeme tak niekoľko foriem tejto choroby.

1. Forma dojčenská

Objavuje sa u dieťaťa okolo 2. mesiaca veku a vyzerá pomerne škaredo. Na koži sa vytvárajú rozsiahle červené škvrny, ktoré svrbia a mokvajú.

Postihnutý býva najmä tvár, krk, brucho a horné končatiny. Najproblematickejšie je svrbenie.

Dieťaťu v tomto veku moc nevysvetlíte, že sa nemá škriabať a rozškriabaná koža sa stáva ideálnym prostredím pre následné bakteriálne infekcie (tzv. proces impetiginizácie).

2. Forma väčších detí

Objavuje sa u starších detí alebo v neho môže postupne prejsť forma dojčenská. Prejavy ochorenia už nie sú tak rozsiahle a ekzém sa presúva do lakťových a kolenných jamiek a na zápästie.

Postupne mizne charakter červenej mokvavej vyrážky a postihnutá koža začína vysychať a býva zhrubnutá.

3. Forma dospievajúcich a starších jedincov

Táto forma je typická pre dospievajúce deti. Opäť môže vzniknúť u dovtedy zdravého človeka alebo v ňu môžu postupne prejsť formy predchádzajúce.

Postihnutá koža sa u tejto formy nepríjemne vysušuje a býva zhrubnutá. Postihnuté nie sú len lakťové a kolenné jamky a zápästie, ale aj čelo, krk, hrudník, prsty a nechty. Svrbiaca začervenaná vyrážka sa u tejto forma vyskytuje tiež.

V puberte veľmi často atopický ekzém vymizne a človeka už ďalej neobťažuje.

U niektorých ľudí však pretrváva. Najmä postihnutie rúk môže byť veľmi nepríjemné. Prejavy sa zvyčajne zhoršujú pri kontakte s rôznymi dráždivými látkami (saponáty, čističe, dezinfekcia a pod.).

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje kožný lekár a pomôcť mu môže alergológ. U chorého sa vyskytuje vyrážka určitého vzhľadu a lokalizácie.

Okrem toho sa v jeho krvi väčšinou nájde vyššia hladina proalergickej protilátky IgE. Určite je dobré sa opýtať na akékoľvek iné alergie ako u chorého, tak i u jeho rodičov a súrodencov.

Konkrétne alergény možno hľadať pomocou kožných testov, ale u atopického enzýmu sa veľakrát žiadny konkrétny vyvolávajúce alergén nenájde.

Prevencia

Vzniku choroby zabrániť nevieme, snažíme sa však brániť jej zhoršovaniu. Zhoršovanie sa musí brániť komplexne, pretože konkrétnu vyvolávajúcu príčinu nepoznáme.

Kožu človeka s atopickým ekzémom jednoducho musíme považovať za veľmi citlivú a podľa toho sa k nej musíme správať.

Vhodné je nosiť voľné a nedráždivé oblečenie, ktoré umožní prevzdušnenie kože a bráni zaparovaniu. Je dobré vyhnúť sa kontaktu kože s akýmikoľvek agresívnejšími chemikáliami ako sú napríklad čistiace prostriedky.

Pokiaľ u chorého zistíme alergiu na čokoľvek (potraviny, pele, roztoče a pod), je dôležité sa týmto alergénom vyhýbať.

Ak má chorý formu so suchou kožou, je vhodné ju premasťovať a hydratovať šetrnými prípravky ako sú krémy a masti. Konkrétne rady vám najlepšie podá váš kožný lekár.

Liečba

Vlastný zápalový proces sa dá liečiť viacerými typmi liekov. Vhodnými lieky sú antihistaminiká, ktoré tlmia alergický proces a navyše výrazne tlmia svrbenie.

Extrémne účinné sú kortikoidy, ktoré sa podávajú vo forme mastí. Vzhľadom na to, že kortikoidné masti pri dlhodobom používaní kožu poškodzujú, treba ich dávkovať podľa rozhodnutia kožného lekára.

Kortikoidy tlmia imunitu a tým aj alergickú reakciu v koži a sú priamo zázračné – ekzém väčšinou rýchlo zmizne. Po vysadení kortikoidov sa však často znovu objaví.

Existuje aj moderná imunomodulačná liečba, ktorá spadá skôr do pôsobnosti alergiológov. Pri nej sa podávaním rôznych špeciálnych liekov lekár snaží odstrániť precitlivenosť imunitného systému a zabrániť tak alergii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/atopicky-ekzem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Ja som sa už s atopickým ekzémom narodila a do tohto roku som ho mala na tvári, krku a rukách pravidelne. Cez leto to bývalo lepšie so slnkom a jadranským morom ale jeseň a zima bývajú úplne hrozné – svrbí ma skoro celé telo, mám šupinky na červených fľakoch a nepomáhali kortikoidy a ani hormonálne maste od kožnej. Túto zimu som skúsila protopan box a od svrbenia mi uľavil skoro hneď a na zmiernenie ekzému postupne pomohol.. asi do troch týždňov som už mala čisté telo bez fľakov

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button