Ateroskleróza
Ateroskleróza je zložitý dej, ktorý sa dá pri veľkom zjednodušení opísať ako poškodzovanie ciev spojené s postupným ukladaním tuku do ich stien. Na vzniku tukových aterosklerotických plátov sa významne podieľa aj imunitný systém. Tento proces prebieha dlhodobo u všetkých ľudí s väčšou alebo menšou závažnosťou a je spojený s mnohými komplikáciami. Hlavným dôsledkom je postupné zužovanie alebo náhle upchatie cievy. Postihnuté cievy sa v istom mieste začínajú zužovať, zhoršuje sa tak prietok krvi a určité orgány môžu byť ohrozené nedostatkom kyslíka (ischémiou).
Veľmi vážnou komplikáciou aterosklerózy je situácia, kedy v mieste aterosklerotického zúženia cievy dôjde náhle k prasknutiu narušenej cievnej steny a k vytvoreniu krvnej zrazeniny (trombu), ktorá naraz cievu úplne upchá.
Potom môže dôjsť k veľmi vážnemu a nečakanému poškodeniu daného orgánu nedostatkom kyslíka.
Ateroskleróza a jej príčiny
Príčin aterosklerózy je veľa. Patrí k nim rastúci vek (čím dlhšie žijeme, tým viac sa steny ciev opotrebovávajú), mužské pohlavie (ženy sú proti civilizačným chorobám chránené až do prechodu svojimi hormónmi) a genetické predpoklady.
U zmienke o pohlaví je vhodné spomenúť, že po prechode sú ženy ohrozené kardiovaskulárnymi ochoreniami viac ako muži.
Okrem vyššie uvedených existuje veľmi veľa príčin, ktoré môžeme úspešne liečiť a tým riziko aterosklerózy a jej komplikácií znižovať.
1. Vysoká hodnota cholesterolu
3. Obezita
4. Cukrovka 1. typu aj cukrovka 2. typu
Komplikácie a prejavy aterosklerózy
Ako už bolo uvedené vyššie, komplikácie aterosklerózy súvisia so zužovaním alebo náhlym uzáverom ciev a miestom, kde sa to deje.
Tieto komplikácie sú súčasne aj klinickými prejavmi aterosklerózy.
Najčastejšie postihnuté sú tieto cievy:
1. Koronárne tepny vyživujúce srdce
Dlhodobým zužovaním vzniká ischemická choroba srdca, ktorá sa môže prejavovať angínou pectoris. Pri náhlom uzávere srdcovej tepny vzniká infarkt myokardu.
2. Krkavice (krčné tepny)
Dlhodobo sa pri ich zužovaní zdanlivo nedeje nič, pretože mozog vyživujú štyri cievy a zásobenie kyslíkom s prehľadom zvládnu.
Pri náhlom uzávere krkavice zrazeninou, prípadne vmrštením tejto zrazeniny do mozgu však vznikne klasická ischemická cievna mozgová príhoda mnohokrát s doživotnými následkami (ochrnutie, strata citlivosti časti tela, porucha reči …).
Dlhodobé zužovanie krkavíc a menších mozgových tepien môže tiež spôsobiť vznik demencie.
3. Tepny obličkové
Zúženie obličkových tepien dlhodobo dráždi obličku zníženým prítokom krvi a podráždená oblička potom spôsobí zvýšenie krvného tlaku, ktorý ďalej zhoršuje aterosklerózu. Jedná sa o klasický bludný kruh.
4. Tepny na dolných končatinách
Vzniká ischemická choroba dolných končatín. Dlhodobé zužovanie cievy spôsobí bolestivosť v končatine pri chôdzi.
Táto bolesť je spôsobená nedostatkom kyslíka a pri zastavení rýchlo mizne. Pri náhlom uzávere existuje riziko smrti končatiny a bez včasnej lekárskej pomoci aj riziko následnej amputácie.
5. Aorta
Na aorte môže ateroskleróza spolu s vysokým tlakom spôsobiť oslabenie jej steny a vznik vydutiny čiže aneuryzmy aorty.
6. Očné cievy
Proces aterosklerózy poškodzuje cievy sietnice a zvyšuje riziko vzniku degenerácie žltej škvrny.
7. Menšie mozgové cievy
Poškodenie týchto ciev narušuje okysličenie mozgu a môže spôsobiť pozvoľný rozvoj vaskulárnej demencie.
8. Cievy zásobujúce črevá
Zužovaniu týchto ciev odstupujúcich z brušnej aorty spôsobuje záchvaty brušnej anginy – bolesti brucha pri prekrvení čriev krátko po jedle.
Ateroskleróza a jej diagnostika
Aterosklerózu lekár bude predpokladať u pacienta s prejavmi aterosklerotických komplikácií a u ktorého zistia nakopenie rizikových faktorov pomocou rôznych vyšetrení.
K týmto vyšetreniam možno zaradiť napr. zmeranie krvného tlaku, zistenie koncentrácie cholesterolu a cukru v krvi, zistenie percenta telesného tuku, vypočítanie Body Mass Indexu a pod.
Klasickým vyšetrením, ktoré priamo aterosklerózu potvrdí je ultrazvuk tepien. Ten veľmi dobre ukáže miesta tepien zúžené aterosklerotickými plátmi.
Prevencia a liečba
Prevencia a liečba aterosklerózy vychádza z jej príčin. Týmto príčinám musíme brániť, prípadne ich liečiť, prevencia a liečba je uvedená v príslušných článkoch.
Je nutné zaistiť terapiu a prevenciu vzniku týchto ochorení: obezita, zvýšený cholesterol, cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, fajčenie cigariet.
Základom je dostatok pohybu a zdravá výživa, z liekov vedia proces aterosklerózy brzdiť najmä statíny. Preventívny účinok proti ateroskleróze môžu mať aj prírodné liečivá pôsobiace na imunitný systém.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ateroskleroza
Použité zdroje: základné zdroje textu