Aspergilové infekcie
Aspergilové infekcie sú väčšinou závažné infekčné choroby, ktoré sú spôsobené hubovou plesňou známou ako Aspergillus. Problematika týchto stavov sa týka najmä chorých s výrazne oslabenou imunitou.
Aké sú príčiny vzniku týchto infekčných chorôb? Ako sa aspergilové infekcie prejavujú a ako ich liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny aspergilových infekcií
Aspergillom sa radí medzi mikroskopické vláknité huby, ktoré sa vyskytujú všade okolo nás. Najznámejšími zástupcami tejto skupiny húb sú Aspergillus flavus a Aspergillus fumigatus.
Bežným spôsobom infikovania je vdýchnutie aspergilových spór.
Znovu je nutné poznamenať, že imunitný systém zdravých ľudí si s aspergilovými infekciami hravo poradí než sa vôbec stihnú prejaviť a infekcia sa objavuje skôr u ťažkých porúch imunity (AIDS, užívanie silnejších imunosupresív).
Prejavy
Aspergilové infekcie väčšinou po vdýchnutí napadnú dolné dýchacie cesty vrátane pľúc. Dôsledkom je väčšinou ťažko prebiehajúci zápal pľúc s klasickými príznakmi – horúčka, kašeľ, zahlienenie a dýchavičnosť.
U niektorých chorých v pľúcach vznikajú dutiny podobné tuberkulóze a týmto ohraničeným ložiskám infekcie hovoríme aspergilomy.
Pri neliečenej infekcii sa pleseň rozšíri do celého organizmu a môže spôsobiť zlyhanie základných orgánov.
Pozn.: Aspergillus flavus je zaujímavý aj tým, že produkuje tzv. Aflatoxín. Táto toxická látka môže kontaminovať niektoré nevhodne uskladnené plesnivé potraviny (cereálie, arašidy, oriešky, mandle, apod.). Po požití je aflatoxín silne toxický pre pečeň a navyše je rakovinotvorný (karcinogénny) – dôsledkom je možný vznik cirhózy pečene a rakoviny pečene.
Diagnostika
Na Aspergilové infekcie by sme mali pomýšľať u chorých so známou poruchou imunity a so zápalom pľúc, ktorý nereaguje na antibiotiká.
Röntgen pľúc a CT vyšetrenie preukážu ložisko zápalu v pľúcach, prípadne môžu ukázať prítomnosť aspergilomu.
Pleseň možno v mikrobiologickom laboratóriu vykultivovať zo spúta (vykašlaný hlien) a sérologicky potvrdiť vďaka prítomnosti protilátok proti Aspergillom v krvi.
Liečba
Bez liečby môže byť infekcia ľahko smrteľná, preto sa neodporúča otáľať s nasadením špeciálnych protiplesňových liekov (antimykotiká).
Aj pri včasnom začatí terapie je však prognóza chorých neistá.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/aspergilove-infekce
Použité zdroje: základné zdroje textu