Angioedém
Angioedém je stav, ktorý je spojený s opuchom množstva tkanív, najmä podkožia. Tento stav môže byť aj život ohrozujúci pokiaľ dôjde k opuchu dýchacích ciest. Viac o príčinách angioedému, jeho liečbe a diagnostike sa dočítate v nasledujúcom článku.
Príčiny angioedému
Angioedém má dve základné formy – vrodenú a získanú. Vrodený (hereditárny) je spôsobený genetickou chybou.
Vada je dedičná a spôsobí narušenú funkciu zápalového systému známeho ako komplement.
Nadmerná aktivácia tohto systému vedie k záchvatom zvýšenej priepustnosti krvných ciev. Získaný je vyvolaný alergickými reakciami, pri ktorých sa zvyšuje priepustnosť ciev v množstve tkanív a niekedy sprevádza autoimunitné ochorenia. Veľmi zriedkavo môže byť spôsobený ACE-inhibítormi.
Prejavy
Angioedém sa prejaví opuchom rôznych tkanív. U dedičného angioedému ide o opakované záchvaty vznikajúce rýchlo veľmi často bez jasnej príčiny.
U získaného angioedému ide zvyčajne o reakciu na stretnutie s alergénom. Opuchy podkožných tkanív sú dobre viditeľné na tvári, nepríjemné sú najmä opuchy okolo očí a okolo úst.
Opuchnutý jazyk sa zväčší a spolu s opuchom hlasiviek a sliznicou dýchacích ciest môže spôsobiť akútne dýchavičnosť.
Opuchy čriev sú typické skôr pre hereditárny a prejavia sa náhlou bolesťou brucha s hnačkami.
Diagnostika
Diagnóza závisí na klinických príznakoch, u dedičného angioedému je typický rodinný výskyt a genetickým vyšetrením je zvyčajne možné preukázať niektorú zo známych genetických mutácií.
Liečba
Záchvaty angioedému sa lieči pomocou špeciálnych liekov, ktoré veľmi zjednodušene povedané ovplyvňujú priepustnosť ciev a znižujú opuchy.
Lieky sú to drahé a inak sa bežne nevyužívajú. V prípade náhleho opuchu horných dýchacích ciest môže byť jediným riešením intubácia pacienta a prípadne napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu s cieľom zabezpečiť okysličenie organizmu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/angioedem
Použité zdroje: základné zdroje textu