Ameloblastóm
Ameloblastóm je nezhubný nádor vychádzajúci z tkaniva zubov, s ktorým sa stretávajú najčastejšie zubári a stomatochirurgovia. Nádor síce nebýva nebezpečný, ale ak nie je včas riešený, potom spôsobuje pomerne veľké problémy.
Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Ameloblastóm a jeho príčiny
Nádor vzniká z buniek známych ako ameloblasty, čo sú zárodočné bunky potrebné pre tvorbu zubov. Ameloblasty produkujú zubnú sklovinu a tým umožňujú jej rast.
Najčastejšie je postihnutá dolná čeľusť, typický výskyt nádoru je u mladých dospelých medzi 30-40. rokom veku.
Prejavy
Nádor rastie pomaly v čeľusti, poškodzuje okolitú kosť a ak nie je liečený, začne sa prejavovať ako neprehliadnuteľná veľká tuhá hrča nafukujúca sa a deformujúca tvár.
Ameloblastomy rastúce v hornej čeľusti môžu prerastať do dutiny nosnej a nosových dutín, ktoré upchávajú, čo môže spôsobiť poruchy dýchania nosom, huhňanie a častý výskyt zápalov dutín.
Ameloblastóm má aj vzácne zhubné varianty, ktoré sa šíria agresívnejšie a môžu tvoriť metastázy.
Diagnostika
Pacient s rastúcou hmotou v oblasti čeľuste je väčšinou vyšetrený zubným lekárom, vykonané vyšetrenie väčšinou zahŕňa röntgen čeľuste a v prípade nálezu podozrivého na tumor možno vykonať aj CT vyšetrenie hlavy.
Definitívna diagnóza je stanovená po získaní drobnej vzorky tumoru a po jeho histologickom vyšetrení.
Liečba
Čím skôr je nádor objavený, tým je liečba ľahšia. Ideálne je dentálny zákrok, ktorý má za cieľ odstrániť masu tumoru s čo najlepším kozmetickým efektom.
Pokiaľ nie je hmota nádoru odstránená kompletne, môže sa ameloblastóm po čase objaviť znovu.
Ožarovanie a chemoterapia preukázali prakticky nulový efekt.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ameloblastom
Použité zdroje: základné zdroje textu