Alkoholická hepatitída

Alkoholická hepatitídaAlkoholická (alkoholová) hepatitída znamená zápal pečeňového tkaniva, ktorý je vyvolaný alkoholom. Je jednou z foriem alkoholického poškodenia pečene. Tu budeme písať hlavne o akútnej alkoholovej hepatitíde, existuje však aj chronická alkoholová hepatitída vyvolaná chronickým alkoholizmom, ktorá s obľubou prechádza do cirhózy pečene.

Alkoholická hepatitída a jej príčiny


Ako už z názvu vyplýva, jej vyvolávajúcou príčinou alkohol.

Akútna alkoholická hepatitída môže vniknúť prakticky u každého človeka po jednorazovom nadmernom užití alkoholu, pravidelne pijúci ľudia majú pochopiteľne vyššie riziko jej vzniku a u alkoholikov s trvale narušenou funkciou pečene môže pri alkoholovej hepatitíde ľahšie dôjsť k zlyhaniu pečene.

Prejavy

Príznaky môžu byť rôzne ťažké. Niekedy sa postihnutý sťažuje len na pobolievanie brucha pod pravým rebrom, kde nájdeme zväčšenú pečeň citlivú na pohmat.

U vážnejších prípadov sa však môžu vyskytnúť prejavy zhoršenia funkcie pečene, niekedy priamo pečeňového zlyhania.

Objaviť sa tak môže žltačka, voda v bruchu, pečeňová encefalopatia a pod. Stav môže skončiť poruchou vedomia, rozvratom vnútorného prostredia a smrťou.

Diagnostika

Na diagnózu pomýšľame u pacienta, u ktorého je zvýšený príjem alkoholu, najmä ak v poslednom čase naraz vypil veľké množstvo alkoholu.

V krvných testoch nájdeme rôzne vysoké zvýšenie pečeňových testov a v prípade žltačky aj zvýšenie bilirubínu (zlúčenina vylučovaná pečeňou do žlče).

Ďalšie nálezy závisia na závažnosti pečeňového postihnutia, vhodné je vykonať ultrazvuk, ktorý nás orientačne informuje o stave pečeňového tkaniva a môže ukázať vodu v bruchu.

Jasnou a definitívnou diagnózou je biopsia pečene so získaním vzorky pečeňového tkaniva, ktoré vyšetríme pod mikroskopom.

Biopsiu vykonávame skôr vtedy, keď si nie sme úplne istí, či u daného pacienta súvisí zvýšenie pečeňových testov s alkoholom a chceme vylúčiť iné príčiny.

Liečba

Je potrebný úplný zákaz alkoholu, podávajú sa lieky chrániace pečeňové tkanivo, u pacientov v ťažkých stavoch sa liečia príznaky zlyhania pečene, zvyčajne za hospitalizácie v nemocnici.

U niektorých pacientov sa k rýchlemu stlmeniu zápalu podávajú kortikoidy, musí byť však vylúčená vírusová hepatitída. Definitívnym riešením môže byť transplantácia pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkoholicka-hepatitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button