Akvafóbia

akvafóbiaStrach z vody čiže akvafóbia je psychiatrická úzkostná porucha, ktorá sa radí do skupiny fóbií. Svojim nositeľom môže poriadne znepríjemniť život, a preto je vhodné venovať jej aspoň pár slov. Aké sú príčiny tohto strachu, ako presne sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tejto poruche sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku akvafóbie


Príčina vzniku fóbie s názvom akvafóbia nie je celkom jasná, podľa všetkého pôjde o určitý genetický predpoklad, ktorý sa môže kombinovať s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Spúšťačom môže byť traumatizujúci zážitok, pri ktorom sa dotyčný (alebo niekto v jeho blízkosti) mohol topiť. Človek si je obvykle vedomý iracionality svojho strachu, ale nemôže si pomôcť.

Príznaky

Človek trpiaci psychiatrickým ochorením s názvom akvafóbia nemá strach sa vody napríklad napiť, ale môžu mu vadiť vodné plochy a plávanie v nich.

Ťažkosti môžu byť individuálne – niektorým ľuďom môže vadiť už pocit pri kúpaní vo vani a môžu reagovať panickým záchvatom na nečakaný kontakt s vodou, obzvlášť ak sa im voda strekne do tváre, alebo ak sú do vody vhodení.

Iní ľudia sa napríklad aj naučia plávať v bazéne, ale majú strach vliezť do neznámej vody napríklad v mori.

Akvafóbia by sa nemala zamieňať s tzv. hydrofóbiou. Hydrofóbia znamená strach z pitia vody a (iných tekutín) kvôli vzniknutej poruche prehĺtania.

Diagnostika

Základom diagnostiky je dôkladné psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta – výrazný strach z vody, ktorý ho obmedzuje v bežnom živote.

Liečba

Rovnako ako u ostatných fóbií je aj u strachu z vody základom liečby psychoterapia, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom.

Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a niekedy sa môže (len so svojím súhlasom) postupne vystavovať záťažovým situáciám (napr. ponáranie tváre do vody).

V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-vody-akvafobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button