Akútna tubulárna nekróza
Akútna tubulárna nekróza znamená poškodenie mikroskopických vývodných kanálikov (tubulov) obličiek, ktorých bunky môžu začať odumierať. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Akútna tubulárna nekróza a jej príčiny
Obličkové kanáliky môžu byť postihnuté toxickými zlúčeninami alebo nedostatkom kyslíka (ischémia).
Zlúčeniny toxické pre obličky označujeme ako nefrotoxické látky, patrí medzi ne napríklad viacero antibiotík, chemoterapeutík a imunosupresív.
Spomenúť treba aj nefrotoxický efekt jódových kontrastný látok so vznikom tzv. postkontrastná nefropatia.
Nedostatok kyslíka môže mať veľa príčin, ale asi najčastejšie je náhle zhoršenie prietoku krvi obličkami pri dehydratácii, pri zúžení obličkovej tepny a u záťažových a šokových stavov.
Prejavy
Základným prejavom akútnej tubulárnej nekrózy je akútne zhoršenie funkcie obličiek s možným rozvojom akútneho zlyhania obličiek.
Toto zlyhanie má typicky dve fázy – tzv. oligurickú (až anurickú) a polyurickú *.
Oligurická (anurická) fáza trvá niekoľko týždňov a znamená, že sa tvorí málo moču. V tejto fáze hrozí rozvrat vnútorného prostredia organizmu so vznikom hyperkaliémie, metabolickej acidózy (prekyslenie) a hromadením splodín metabolizmu.
Polyurická fáza je prejavom regenerácie kanálikov, ktoré však nedokážu správne koncentrovať moč a dôsledkom je močenie mnohých litrov moču za deň s rizikom dehydratácie. Po polyurickej fáze dochádza opäť k zlepšeniu funkcie obličiek. U niektorých ľudí však k zlepšeniu nedôjde – obličkové kanáliky sa nespamätajú.
Oligúria = denný výdaj moču cca 50-500 mililitrov Anúria = denný výdaj cca 0-100 mililitrov moču, tj. prakticky zástava močenia Polyúria = denný výdaj moču cca nad 2000 mililitrov
Akútna tubulárna nekróza a jej diagnostika
Pre diagnózu je dôležité komplexné vyšetrenie obličiek. Musíme vedieť, aké lieky pacient užíva a či prekonal epizódu dehydratácie.
Z krvných náberov nás zaujímajú koncentrácie močoviny a kreatinínu, ktoré zodpovedajú za funkciu obličiek (ich zvýšená koncentrácia značí zhoršenie funkcie obličiek), hladiny základných minerálov a ďalších parametrov vnútorného prostredia.
Ďalej vykonávame vyšetrenie krvného tlaku a močového sedimentu.
Liečba
Záleží na príčine akútnej tubulárnej nekrózy. Ak ide o dôsledok toxickej látky, musíme ihneď zastaviť jej užívanie. Inak je v každom prípade nutné dostatočné zavodnenie pacienta a monitorovanie výdaja tekutín močom, obličkových parametrov a vnútorného prostredia pacienta.
Ak je malý výdaj moču, hrozí prevodnenie, čím dochádza k rozvratu vnútorného prostredia, potom je nutná dialýza.
Pokiaľ dôjde k zlepšeniu a prechodu do polyurickej fázy, je nutné hlavne hradiť straty tekutín a predísť dehydratácii. Ak sa stav obličiek nelepší, môže byť potrebná trvalá dialýza so zvážením transplantácie obličiek.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/akutni-tubularni-nekroza
Použité zdroje: základné zdroje textu