Akútna pankreatitída (akútny zápal pankreasu)

akútna pankreatitídaAkútny zápal pankreasu čiže akútna pankreatitída je veľmi závažný stav patriaci do skupiny náhlych brušných príhod, ktoré môžu skončiť smrťou alebo môžu spôsobiť vážne dlhodobé komplikácie. Vzhľadom na to, že ochoreniu s názvom akútna pankreatitída možno do istej miery predísť určitým životným štýlom, je vhodné si k tomuto problému povedať niečo bližšie.

Pankreas je žľaza, ktorá sa nachádza v našom bruchu. Anatomicky má veľmi úzky vzťah k tenkému črevu a ku žlčovým cestám.

Pankreas má dve hlavné funkcie. Niektoré jej bunky tvoria a do krvi vypúšťajú významné hormóny ako napríklad inzulín, ktoré sú dôležité pre náš metabolizmus.

Nás však teraz bude zaujímať skôr tráviacia funkcia pankreasu. Väčšina buniek pankreasu totiž vytvára šťavu bohatú na tráviace enzýmy (amyláza, lipáza, trypsín, chymotrypsín), ktoré umožňujú v čreve tráviť tuky, bielkoviny aj cukry.

Tráviaca šťava sa z pankreasu dostáva trubicovitým vývodom do tenkého čreva. Ešte pred vstupom do čreva sa však napája na žlčovod a žlč s tráviacimi šťavami pankreasu tak vtekajú do čreva spoločne.

Pre trávenie to má veľký význam, pretože tráviace enzýmy v pankrease sa tvoria v neaktívnej forme a aktivujú sa až po styku so žlčou.

Príčiny akútnej pankreatitídy:


Príčiny vzniku ochorenia s menom akútna pankreatitída sú rôzne a niekedy sa pravý dôvod ani nedá zistiť. Medzi najčastejšie patria:

1. Žlčové kamene

Sú asi najčastejším dôvodom pre vznik ochorenia s názvom akútna pankreatitída. Ide o to, že kameň zo žlčníka môže prejsť do žlčovodu a upchať spoločný vývod žlčovodu a pankreasu. V tom prípade nemôže do čreva odtiecť ani žlč ani tráviace šťavy z pankreasu.

Obe tekutiny sa začnú miešať pred žlčovým kameňom a to vedie k aktivácii tráviacich štiav pankreasu. Hromadiaca sa tekutina plná zaktivovaných enzýmov môže vtiecť späť do pankreasu a začať ju tráviť.

Pankreas teda v podstate začne tráviť sám seba a vznikne akútna pankreatitída.

2. Alkohol

Akútna pankreatitída môže byť spôsobená náhlym alkoholovým excesom, teda ak niekto nárazovo vypije príliš veľké množstvo alkoholu.

Toto množstvo je samozrejme pre každého človeka individuálne.

Mnohí odborníci však tvrdia, že podobný, alkoholom vyvolaný záchvat akútneho zápalu pankreasu, je možný len u alkoholikov, ktorí majú pankreas alkoholom dlhodobo poškodený.

3. Poranenie pankreasu pri úraze brucha

Akútna pankreatitída môže byť vyvolaná pri tupých úrazoch brucha. Je to napríklad nehoda na bicykli, pri ktorej človek narazí bruchom na riadidlá.

4. Vysoká hladina tukov v krvi

5. Vysoká hladina vápnika v krvi

Presný mechanizmus vzniku ochorenia s názvom akútna pankreatitída nie je opäť presne známy, ale súvislosť tu je.

Hladina vápnika v krvi, ktorá je schopná spôsobiť pankreatitídu, sa vyskytuje napríklad u primárnej hyperparatyreózy.

6. Niektoré lieky

Existuje množstvo liekov (napr. kortikoidy), ktoré môžu vyvolať akútny záchvat pankreasu. Väčšinou však ide o raritné situácie.

7. Príušnice

Vírus spôsobujúci mumps napáda predovšetkým slinné žľazy, ale môže napadnúť aj bunky pankreasu.

8. Žalúdočné vredy

Dlhodobo neliečený žalúdočný vred môže prerásť stenou žalúdka do okolia.

Anatomicky sú pankreas a žalúdok v tesnom kontakte, vred môže prerásť do pankreasu a spôsobiť v nej akútny zápal.

9. ERCP

Toto vyšetrenie vykonané z rôznych dôvodov (napríklad pre problémy so žlčovými cestami) tkanivo pankreasu môže nechtiac podráždiť a odštartovať záchvat pankreatitídy.

Paradoxne je však za istých okolností ERCP aj jednou z možností liečby u zápalu pankreasu. Spočíva to jednoducho v tom, že sa ústami cez pažerák a žalúdok zasunie do tenkého čreva hadicový prístroj s kamerou.

V tenkom čreve pomocou obrazu kamery na endoskope lekár nájde vývod pankreasu a žlčovodu do čreva a do tohto vývodu zasunie endoskopom špeciálny tenký vodič.

Tento vodič potom, jednoducho povedané, môže vypustiť do žlčových ciest a do pankreasu kontrastnú látku pre ich znázornenie, alebo môže odstrániť žlčové kamene zo žlčovodu.

Príznaky

Prejavy ochorenia s názvom akútna pankreatitída bývajú dramatické. Klasickým príznakom je prudká bolesť brucha v oblasti nadbruška šíriace sa v páse do bokov, stuhnutie brušnej steny, nevoľnosť a zvracanie.

U vážnejších prípadov vznikne pri zápale pankreasu ťažký šokový stav, kedy sa vplyvom zápalového procesu zvýši priepustnosť ciev a krvná tekutina sa začne dostávať mimo cievy do okolia pankreasu a do dutiny brušnej.

Nedostatok tekutiny v cievach sa prejaví znížením krvného tlaku, zrýchlenie srdcovej činnosti, zrýchlením dýchania, zblednutím, zástavou odtoku moču, poruchami vedomia a v konečnej fáze zlyhaním krvného obehu a smrťou.

Komplikáciou zápalu môže byť vznik nekrózy v pankrease alebo preniknutie baktérií do poškodeného pankreasu a vznik nebezpečnej infekcie. Obidva stavy sú život ohrozujúce.

Dlhodobejšie komplikácie opakovaných záchvatov akútnej pankreatitídy (pokiaľ ju pacient prežije) môžu postupne zhoršovať funkciu pankreasu spôsobenú postupným odumieraním jej buniek.

Telo tak začne mať nedostatok tráviacich enzýmov a prestane účinne tráviť potravu. To sa prejaví objemnými mastnými stolicami plnými nenatráveného tuku a chudnutím.

Diagnostika

Podozrenie na ochorenie s názvom akútna panreatitída (akútny zápal pankreasu) môže mať lekár pri prudkých bolestiach brucha.

Ak sa zistí, že pacient má dlhodobé problémy so žlčovými kameňmi alebo v poslednom čase mal nejaký alkoholový exces, podozrenia to môžu zvýšiť.

Spoľahlivejšie sa lekár o akútnej pankreatitíde dozvie z krvi, kedy sú zvýšené hladiny niektorých tráviacich enzýmov pankreasu (amyláza) a zvyčajne aj zvýšenie CRP.

Pre zobrazenie pomerov v oblasti pankreasu a žlčových ciest je možné použiť ultrazvuk brucha alebo CT vyšetrenie.

Prevencia

Prevencia ako vždy vychádza z príčin. Riziko vzniku zápalu pankreasu možno znížiť vhodnou životosprávou s rozumným alebo žiadnym príjmom alkoholu.

Pre zápal pankreasu je rizikovejšie, keď človek pije veľmi veľké množstvo alkoholu nárazovo a z tohto hľadiska by sa práve týmto excesom v pití mal vyvarovať.

Na druhú stranu, si ale neodpustím varovanie pred dlhodobým (nenárazovým) príjmom alkoholu. Ten síce nevedie k akútnej pankreatitíde, ale môže z neho vzniknúť nebezpečná cirhóza pečene.

Ak sa pri pravidelnom vyšetrení krvi u praktického lekára nájde zvýšená hodnota tukov, mal by sa tento stav riešiť.

Rovnako tak je vhodné liečiť žalúdočné vredy a to nielen pre možnosť vzniku akútnej pankreatitídy, ale aj pre ich ostatné komplikácie.

Liečba

Pacient s ochorením s názvom akútna pankreatitída musí byť hospitalizovaný v nemocnici. Nesmie prijímať potravu ústami, dostáva lieky proti bolesti a veľké množstvo tekutín do žily.

Výživa sa mu buď podáva hadičkou zavedenou nosom až do tenkého čreva (enterálna výživa), alebo ako špeciálna výživa priamo do žily (parenterálna výživa). Keby totiž človek prijímal potravu ústami, spôsobilo by to zvýšenie tvorby tráviacich štiav v pankrease a zhoršilo stav chorého.

V prípade ťažkého priebehu a vzniku nekrózy nastupujú chirurgovia, ktorí vykonajú operáciu pankreasu a odstraňujú jej odumreté časti.

V modernej dobe je však snaha sa operácii čo najviac vyhnúť. Úmrtnosť ľudí trpiacich touto chorobou je vysoká.

V niektorých prípadoch sa na liečbe podieľa aj internista – gastroenterológ s ERCP. Táto liečebná a diagnostická metóda sa uplatní u pankreatitídy, ak je potrebné odstrániť žlčový kameň upchávajúci spoločný vývod žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/akutni-pankreatitida-zanet-slinivky-brisni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button