Akútna lymfatická leukémia (ALL)
Akútna lymfatická leukémia (ALL), niekedy tiež označovaná ako akútna lymfoblastická leukémia, je jednou zo 4 základných typov leukémie. Vyskytuje sa typicky u malých detí pod 5 rokmi veku a potom u starých ľudí. Hneď úvodom je vhodné poznamenať, že sa darí vyliečiť viac ako ¾ detí, u starých ľudí je účinnosť liečby ale už horšia.
Pri ALL vychádza nádorový proces z nezrelej krvotvornej bunky, z ktorej ďalej vyzrievajú niektoré typy bielych krviniek (lymfocyty).
Akútna lymfatická leukémia a jej príčiny
Zmena niektorej z buniek na nádorovú je zvyčajne dôsledkom chromozómových porúch alebo mutácií v jej genetickej informácii.
Týchto porúch môže byť veľké množstvo, ale jedno majú spoločné. Spôsobí, že sa bunka začne nekontrolovateľne deliť a prestane odpovedať na regulačné pôsobenie nášho organizmu.
Dôvodom mutácie nie je vždy presne známy. Môže ísť o vystavenie sa niektorým vyvolávajúcim faktorom ako sú niektoré chemikálie a rádioaktívne žiarenie.
Úplne nepochybne je dôležitá aj prítomnosť určitého genetického predpokladu.
Prejavy
Nezrelé nádorové lymfoblasty sa usadzujú v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách a telesných orgánoch.
Zásadné problémy tohto procesu sú dva. Po prvé sú nádorové biele krvinky nezrelé a nevie plniť obrannú imunitnú funkciu. A za druhé utlačí tvorbu ostatných krvných buniek (normálne biele krvinky, červené krvinky) a krvných doštičiek.
Príznaky sú sprvu nešpecifické (únava, horúčky, nočné potenie, bolesti kĺbov, nechutenstvo, strata na váhe a i.).
Ďalej vychádzajú z napadnutia rôznych tkanív nádorovými bunkami (zväčšené nebolestivé uzliny, zväčšená pečeň, zväčšená slezina a v prípade ALL aj bolesti kostí dolných končatín) a nedostatkom krvných buniek.
Nedostatok červených krviniek sa prejavuje chudokrvnosťou a anemickými syndrómom.
Nedostatok funkčných bielych krviniek sa prejaví opakovanými infekciami, ktoré sú spôsobené oslabením imunity. Nedostatok krvných doštičiek sa prejaví zvýšenou krvácavosťou (podliatiny).
Diagnostika
Sústreďujeme sa na vyššie spomínané príznaky, v detskom veku nám ich však choré dieťa nemusí vždy oznámiť. Pri vyšetrení je nutné pátrať po modrinách, zväčšených uzlinách a zväčšenej slezine.
Veľký význam má vyšetrenie krvného obrazu, kde hľadáme zvýšený počet bielych krviniek. Z krvného obrazu môžeme aj určiť, či je toto zvýšenie vyplývajúce z veľkého počtu nezrelých lymfocytov (lymfoblastov).
Kvalitnejšie vzorky možno získať sternálnou punkciou alebo ešte lepšie odberom kostnej drene pomocou tzv. trepanobiospie.
Získané biele krvinky sa ďalej vyšetrujú, zisťujeme presnejšie typ nádorových buniek a hľadáme, či objavíme konkrétnu mutáciu. Podľa toho potom môžeme lepšie určiť prognózu a nasadiť správnu liečbu.
V určení rozšírenia nádorového procesu v tele nám môžu pomoc rôzne zobrazovacie metódy (röntgen pľúc, ultrazvuk alebo CT vyšetrenie, ktoré sa najviac uplatní pri náleze zväčšených uzlín).
Liečba
Akútna lymfatická leukémia a základom jej liečby je chemoterapia. Existuje celý rad liečebných protokolov, ktoré majú obvykle 3 fázy.
V prvej fáze sa cytostatikami likviduje najväčšie množstvo nádorových buniek, nasleduje stabilizačné a udržiavacia fáza, pri ktorých by sa mal zničiť zvyšok.
Cytostatiká sa kombinujú s kortikoidmi. Dôležitá je ochrana mozgu, ako prevencia jeho napadnutia nádorovými bunkami sa môže vykonať jeho ožiarenie alebo aplikácia cytostatík priamo do mozgovomiechového moku.
Najúčinnejšou liečbou je však chemoterapia. Z novších metód sa v terapii ALL skúšania rôzne metódy biologickej liečby a imunoterapia.
Je možné vykonať aj transplantáciu kostnej drene. Je to rizikový zákrok, ktorý zjednodušene povedané, spočíva v likvidácii nádorových buniek a celej kostnej drene chorého pomocou silných chemoterapeutík a ožarovania.
Následne sa tomuto človeku podá kostná dreň darcu. V ideálnom prípade sa zdravé bunky tejto kostnej drene rozšíria po tele a osídlia kostnú dreň zničenú predchádzajúcou liečbou (chemoterapia).
Ak toho nové bunky nie sú schopné, alebo ak dostane počas procesu pacient nejakú infekciu, je to veľmi vážne a nezriedka to končí smrťou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/akutni-lymfaticka-leukemie
Použité zdroje: základné zdroje textu