Akné
Akné patrí medzi časté kožné ochorenia, ktoré sa vyskytuje najviac u mladých ľudí v období dospievania. Niektoré formy choroby môžu byť pomerne ťažké a môžu svojmu nositeľovi zanechať doživotné následky v podobe nepekných jaziev.
Príčiny akné
Existuje viac faktorov, ktorých vzájomné pôsobenie vedie k vzniku choroby. Hlavnú rolu v jej vzniku hrajú niektoré baktérie spôsobujúce kožné zápaly, sú to napríklad niektoré stafylokoky z baktérií známych ako Propionibacterium acnes.
Veľký vplyv majú pohlavné hormóny, a preto sa toto kožné ochorenie objavuje v období dospievania, kedy sa koncentrácia pohlavných hormónov v organizme začne zvyšovať.
K zhoršeniu choroby dochádza pri dlhodobom strese, pri nesprávnej výžive (predpokladá sa nepriaznivý vplyv sladkostí, napríklad čokolády a mlieka).
Určitú zodpovednosť za vznik tohoto kožného ochorenia majú zrejme aj gény, podľa všetkého sú niektorí ľudia k jeho vzniku vrodene náchylnejší.
Zhoršená kvalita kože vrátane vzniku tejto kožnej choroby sa môže objaviť u hormonálnych porúch ako je Cushingov syndróm a virilizácia u ženy účinkom mužských pohlavných hormónov.
Prejavy akné
Pri tomto kožnom ochorení dochádza k nadmernej produkcii mazu v mazových žľazách. Tie sa najviac nachádzajú na tvári a na trupe. Dochádza k ich upchávaniu a následne k bakteriálnej infekcii.
Počiatočné fázy nie sú viditeľné, pokročilejšie vnímame ako čierne bodky a vyrážky s hnisavým obsahom, ktoré sa môžu pokrývať drobnými chrastami.
Rozsiahle ložiská hnisavých kožných infekcií sa môžu ťažko hojiť a zanechať na koži jazvy.
Diagnostika
Toto kožné ochorenie prakticky pozná každý človek na prvý pohľad. Z lekárov sa týmto problémom zaoberajú najčastejšie kožní lekári, ktorí určia jeho typ a podľa toho odporučia vhodnú liečbu.
Liečba akné
Odporúča sa najmä režimové opatrenie. K nim patrí zdravá výživa, najmä obmedzenie sladkostí a čokolády.
V jarných a letných mesiacoch je vhodné rozumné opaľovanie, ktoré tiež zlepšuje kvalitu kože. Svoj význam má aj hygiena – pravidelné umývanie a starostlivosť o postihnuté miesta.
Už vytvorené viditeľné ložiská možno vytlačiť, avšak vždy cez čistú látku, aby nedošlo k ďalšiemu infikovaniu chorej kože baktériami z rúk.
Pri ťažších formách sa podávajú rôzne lieky. Základom liečby sú antibiotiká, väčšinou sa podávajú vo forme kožných roztokov či masti (napr. Dalacin, Zineryt a Eryfluid).
Ďalšími liekmi sú retinoidy (zlúčeniny odvodené od vitamínu A), ktoré zlepšujú kvalitu kože. U dievčat dochádza k zlepšeniu po nasadení niektorých foriem hormonálnej antikoncepcie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/akne
Použité zdroje: základné zdroje textu