Afty

aftyAfty sú vriedky, ktoré sa nachádzajú na sliznici dutiny ústnej, na perách a na jazyku. Neohrozujú síce na živote, ale sú dosť bolestivé a môžu obmedzovať človeka v príjme potravy a tekutín. Môžu sa vyskytovať izolovane alebo vo väčšom počte. Častý výskyt áft môže navyše súvisieť s inými chorobami.

Príčiny áft


Príčiny vzniku áft nie sú celkom jasné. Majú zrejme vzťah k stresu a mechanickému poškodeniu ústnej sliznice. K tomu najčastejšie dôjde, keď sa človek nechtiac poraní vlastnými zubami alebo zubnou kefkou.

Vplyv môžu mať tiež niektoré jedlá (obzvlášť tuhé jedlá, ktoré môžu mechanicky poškodiť sliznicu) a v neposlednom rade tiež nedostatok niektorých vitamínov, kyseliny listovej a železa.

Svoju úlohu pri niektorých formách áft môžu hrať mykózy v dutine ústnej. Význam má zrejme aj genetický predpoklad na vznik ochorenia, pretože afty majú niekedy rodinný výskyt.

Je nutné si uvedomiť, že častý výskyt áft môže byť spojený s niektorými autoimunitnými ochoreniami, napríklad s celiakiou, Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.

Ak má pacient s aftami zároveň hnačky a iné črevné ťažkosti, malo by sa po týchto ochoreniach pátrať. Tiež sa môžu vyskytovať u ochorení AIDS.

Prejavy áft

Choroba sa prejavuje výskytom jedného alebo viacerých vriedkov na sliznici dutiny ústnej. Väčšinou sú to našedlé útvary vystupujúce nad povrch sliznice a okolie týchto vriedkov býva začervenané.

Nepríjemná je bolestivosť, najmä pri príjme potravy, pri pití, alebo ak sa ich dotknete jazykom.

Diagnostika

Afty sú dobre vidieť v dutine ústnej.

Ak má pacient s opakovaným výskytom áft hnačky, je možné zistiť z krvi protilátky vyskytujúce sa u celiakie a pozrieť kolonoskopicky hrubé črevo pre prípad ulceróznej kolitídy.

Prevencia pred aftami

Ak človek zistí, že u neho afty vyvoláva nejaký typ jedál, mal by sa mu vyhýbať. Vhodný tiež môže byť zvýšený príjem vitamínov skupiny B (dobrý efekt má vitamín B12) a kyseliny listovej.

Poznáte to – veľa ovocia, zeleniny a tiež mäso (B12 je v mäse a vnútornostiach) alebo nejaké vitamínové doplnky. V tomto prípade by ste sa im nemali brániť.

V potrave je vhodné najmä vynechať citrusové plody (citróny, pomaranče a pod). Obsahujú síce veľa vitamínov, ale tiež obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá môže sliznicu ústnej dutiny poškodzovať.

Liečba

Okrem prevencie možno afty a ich prejavy priamo liečiť. Vykonávajú sa výplachy dutiny ústnej najrôznejšími antibakteriálnymi roztokmi a ústnymi vodami, ktoré upokojujú sliznicu.

Mnohé z nich sú v lekárni k dostaniu aj bez predpisu, ale návšteva lekára by sa napriek tomu nemala odkladať.

Pokiaľ má lekár skúsenosti, môže vám s presným výberom lieku aspoň poradiť. Ak je áft viac, sú veľmi bolestivé alebo máte horúčku je návšteva lekára veľmi dobrý nápad.

Rozhodne sa neodporúča samoliečba typu „vypálite a zlikvidujte afty panákom pálenky“, to nepomôže a bude to zbytočne veľa bolieť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/afty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button