Adenovírusové infekcie
Adenovírusové infekcie sú pomerne dobre známe skupiny vírusov, vyskytujúce sa na celom svete a sú zodpovedné za množstvo infekčných ochorení. Viac o prenose, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Prenos adenovirusov
Adenovírusy sú najčastejšie prenášané vzduchom ako kvapôčková infekcia, ale sú možné aj iné spôsoby prenosu, ako je fekálno – orálny prenos a prenos telesnými tekutinami.
Typy infekcií
Adenovírusy najčastejšie spôsobujú menšie infekcie horných dýchacích ciest, ako sú zápaly nosohlatanu a zápaly hltanu.
Tieto infekcie sú často spojené so zápalom spojiviek a bolestivým zväčšením lymfatických uzlín.
Príznaky týchto infekcií sa nijako zásadne neodlišujú od infekcií tohto typu spôsobených inými faktormi (zvýšená teplota, slabosť, únava, bolesť hrdla, nádcha, začervenanie očí a pod.).
Menej často sa vyskytuje adenovírusový zápal dolných dýchacích ciest, ako je akútna bronchitída, pneumónia a bronchiolitída.
Je však potrebné dodať, že zápal pľúc sa zriedkavo vyskytuje u zdravého človeka, skôr sú typické pre osoby s oslabenou imunitou.
Okrem infekcií dýchacích ciest sa môžu vyskytnúť adenovírusové infekcie tráviaceho traktu s „črevnou chrípkou“ (hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie).
Diagnostika
Vo väčšine prípadov sa diagnostika nevykonáva a choroba sa vytratí do niekoľkých dní.
Vírus môže byť dokázaný sérologicky z krvi v dôsledku prítomnosti príslušných protilátok.
Liečba
Neexistuje účinná liečba adenovírusov a terapia je vo väčšine prípadov iba podporná a symptomatická.
Ak máme podozrenie na bakteriálnu superinfekciu (napadnutie sliznice bakteriálnou infekciou, ktorá bola oslabená vírusovým zápalom), potom aplikujeme antibiotika.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/adenovirove-infekce
Použité zdroje: základné zdroje textu