Achalázia
Achalázia čiže porucha motility (pohyblivosti) pažeráka je ochorenie relatívne vzácne a má rôzne prejavy. Pažerák je dutý orgán, ktorý nadväzuje na hltan, a vyúsťuje do žalúdka. Stena pažeráka je tvorená okrem iného aj svalovinou. Vzájomne koordinované sťahy svalových buniek v stene pažeráka riadené miestnymi gangliovými bunkami vedú pri prehĺtaní k správnemu posunu potravy smerom k žalúdku, od ktorého je pažerák oddelený dolným pažerákovým zvieračom (kruhovo zosilnená svalovina). Pri postupe potravy k žalúdku sa zvierač opäť vďaka miestnym gangliovým bunkám otvorí a potrava „spadne“ do žalúdka.
Achalázia je stav, keď:
1. Dôjde k postupnému ochrnutiu svaloviny pažeráka a tým pádom začne pri prehĺtaní viaznuť posun súst do žalúdka.
2. Dolný pažerákový zvierač medzi pažerákom a žalúdkom nie je schopný sa otvárať a zostane stiahnutý.
Príčiny vzniku choroby
Príčiny vzniku achalázie nebývajú známe. Z nejakého dôvodu začnú zanikať nervové gangliové bunky v stene pažeráka a v stene zvierača, svalové bunky tým stratia inerváciu a prestanú fungovať, čo vedie k obom vyššie uvedeným problémom.
V zriedkavých prípadoch môže stav podobný achalázii sprevádzať napríklad infekčná Chagasova choroba, ktorá sa však v SR nevyskytuje.
Prejavy achalázie
Achalázia sa prejavuje postupne. Zásadným prejavom je porucha prehĺtania.
Chorý začne mať najprv problém prehĺtať veľké tuhé sústa, zadúša sa, cíti bolesť a tlak na hrudi v čase jedla (jedlo sa hromadí v pažeráku a nepostupuje ďalej).
Chorý človek si pomáha tým, že sústa hojne zapíja. Tekutiny chorým pažerákom lepšie prechádzajú a môžu vziať tuhé časti potravy so sebou.
Ďalším príznakom je častý kašeľ, ktorý sa typicky objavuje v noci, a opakujúce sa infekcie dolných dýchacích ciest (opakované zápaly priedušiek a zápaly pľúc). Je to spôsobené častým zatekaním potravy do dýchacích ciest.
Dýchacie cesty sú síce chránené hrtanovou záklopkou (epiglotis), keď však potrava v pažeráku stagnuje, je šanca jej prieniku aj napriek existencii záklopky veľká.
Diagnostika
Achalázia je diagnostikovaná lekárom pri sťažnostiach pacienta na horšie prehĺtanie tuhej stravy a na ďalšie vyššie uvedené príznaky.
Z vyšetrenia možno vykonať gastroskopiu, ktorá vylúči iné príčiny (napríklad zúženie pažeráka nádorovou hmotou) a veľmi skúsený endoskopista vraj dokáže achaláziu pažeráka rozpoznať len pohľadom.
Okrem toho existuje vyšetrenie zvané RTG pasáž pažeráka. Pri tomto vyšetrení pacient vypije röntgenovo kontrastnú látku a röntgenom sa ozrejmí jeho prehĺtací akt.
Zistíme tak tvar pažeráka, jeho náplň a ako látka odteká dolným zvieračom. Ak sa látka hromadí v pažeráku a neodteká, naše podozrenie to potvrdzuje.
Konečným vyšetrením je potom tzv. pažeráková manometria. Pri tej sa do pažeráka zasunie tenká sonda, ktorá meria tlak v jednotlivých častiach pažeráka.
Ak sa pri prehltnutí zistí nárast tlaku v dolnom pažerákovom zvierači, je achalázia prakticky istá.
Tlak v dolnom pažerákovom zvierači by totiž, ako už je spomenuté vyššie, mal pri prehltnutí klesnúť, aby potrava mohla vkĺznuť z pažeráka do žalúdka.
Prevencia
Nie je možná. Ak však človek zistí akékoľvek problémy s prehĺtaním, mal by navštíviť lekára.
Okrem achalázie by mohlo ísť aj o rakovinu pažeráka (typicky muž okolo 50 rokov veku). Rastúci nádor môže dutinu pažeráka utláčať a spôsobiť tak podobné príznaky.
Chorý s už zistenou achaláziou pažeráka by sa mal okrem liečby pravidelne kontrolovať endoskopom, pretože je u achalázie zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka.
Liečba achalázie
Vzhľadom na to, že achalázia nemá známe príčiny vzniku, je aj liečba relatívne zložitá. Je vhodné odporučiť chorému jesť menej tuhú stravu (kaša alebo mletá strava) a jedlo výdatne zapíjať.
Okrem toho sa používajú lieky napomáhajúce relaxácii svalov zvierača. Pažerák možno rozdilatovať špeciálnym balónikom, prípadne sa dá chirurgicky narezať dolný pažerákový zvierač (chirurgická myotomia) a tým sa prekážka odstráni.
Tento výkon sa potom často spája s fundoplikáciou (úprava vyústenia pažeráka do žalúdka), pretože narezaný zvierač netesní a mohla by sa ním žalúdočná šťava vracať do pažeráka – dochádzalo by k stavu laicky známemu ako pálenie záhy.
Elegantnou a modernou alternatívou chirurgickej myotómie je endoskopická myotómia (tzv. POEM), kedy sa dolný zvierač pretne počas endoskopického zákroku.
Výkon je však veľmi náročný a vykonávajú ho iba špecializované endoskopické pracoviská. Možná je aj aplikácia botulotoxínu do oblasti dolného pažerákového zvierača.
Botulotoxín spôsobí uvoľnenie svalov a tým pádom aj zvierača. Efekt tejto terapie však nebýva dlhodobý.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/achalazie
Použité zdroje: základné zdroje textu