Úvod / Vyšetrenia / Virtuálna kolonoskopia

Virtuálna kolonoskopia

Čo je to virtuálna kolonoskopia, aký je jej princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Virtuálna kolonoskopia je menej často využívaná vyšetrovacia metóda, ktorá slúži na diagnostiku ochorení hrubého čreva. Pri opise a hodnotení virtuálnej kolonoskopie sa nevyhneme viacerým porovnaniam s klasickou kolonoskopiou.

Princíp virtuálnej kolonoskopie:


Vyšetrenie prebieha na princípe CT vyšetrenia čreva. Pacientovi je počas vyšetrovacieho zákroku do hrubého čreva konečníkom napustený plyn (väčšinou oxid uhličitý), črevo sa roztiahne a následne sa vykoná CT vyšetrenie. Niektoré pracoviská vykonávajúce virtuálnu kolonoskopiu majú k dispozícii počítačový softvér, ktorý okrem klasických CT snímok umožní vytvorenie veľmi kvalitného 3D obrazu vnútrajška hrubého čreva.

Príprava pred vyšetrením:
Príprava musí byť rovnaká ako pred klasickou kolonoskopiou. To znamená, že 5 dní pred vyšetrením by človek mal držať špeciálnu diétu s obmedzením vlákniny, šupiek a zrniečok. Deň pred vyšetrením sú vhodné ľahké raňajky a na obed len nejaké tekutiny. Popoludní a večer sa vykonáva vyprázdnenie čreva pomocou pitia vyprázdňovacích roztokov, nutný je aj zvýšený prísun tekutín.

Využitie vyšetrenia:
Virtuálnu kolonoskopiu môžeme využiť v diagnostike väčších polypov a rakoviny hrubého čreva. Vzhľadom k nevýhodám vyšetrenia (viď. nižšie) ju však volíme v tých prípadoch, keď kompletnú bežnú kolonoskopiu nemožno z nejakého dôvodu vykonať.

V budúcnosti bude možno virtuálna kolonoskopia vďaka minimálnej invazivite vyšetrením využívaným v preventívnom skríningovom programe rakoviny hrubého čreva, ale v dnešnej dobe to tak ešte nie je.

Nevýhody virtuálnej kolonoskopie:
Vyšetrenie má oproti klasickej kolonoskopii nevýhodu, že si lekár nemôže prehliadnuť sliznicu na vlastné oči. Kolonoskopia navyše umožňuje odber vzoriek na histologické vyšetrenie, prípadne odstránenie polypov. Virtuálna kolonoskopia nič z toho neumožňuje. Ak sa teda pomocou virtuálnej kolonoskopia nájde polyp, musí byť následne vykonaná klasická kolonoskopia, aby mohol byť odstránený. Ďalšou nevýhodou je vystavenie pacienta radiačnému žiareniu.

Výhody:

Veľkou výhodou je neinvazívnosť a nebolestivosť vyšetrenia. Klasickej kolonoskopie sa viacero ľudí obáva a treba priznať, že skutočne môže byť niekedy veľmi nepríjemná. Hlavným problémom pri virtuálnej kolonoskopii je tlak v čreve spôsobený prístrojom a nafukovanie čreva vzduchom, čo môže byť vnímané bolestivo.

Virtuálna kolonoskopia
4.9 (97.6%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *