Úvod / Vyšetrenia / Röntgen brucha

Röntgen brucha

Čo je to röntgen brucha, aké je jeho využitie a ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť?

Obyčajný röntgen brucha je veľmi cenným a bežne dostupným vyšetrením. Skúsený lekár z neho môže zistiť množstvo informácií, najčastejšie ho však vykonávame najmä na vylúčenie vážnych náhlych brušných príhod. Čo nám teda röntgen brucha môže ukázať?

Využitie röntgenu brucha:


1. Hladinky v črevách

Hladinky sú charakteristickým javom, kedy v rozšírených kľučkách čreva vidíme hladiny tekutiny a nad nimi vzduch. Tento nález sa označuje ako tzv. hydroaericky fenomén a zaznačuje, že sa jedná o zástavenie črevnej činnosti – ileus. U mechanického ileu možno vďaka rozmiestneniu hladinek odhadnúť v akej časti čreva sa nachádza prekážka.

2. Vzduch v bruchu

Vzduch v brušnej dutine označujeme ako pneumoperitoneum. Vzduch sa vždy zobrazí v hornej časti snímky podľa polohy pacienta. U pacienta ktorý počas röntgenu brucha stal uvidíme vzduch pod bránicou, u pacienta ležiaceho na chrbte je nutné použiť vodorovný röntgenový lúč, a vzduch zbadáme pod prednou stenou brucha. Pneumoperitoneum je vážny príznak, ktorý zvyčajne znamená pretrhnutie čreva alebo pretrhnutie žalúdka (tu sa typicky jedná o prasknutý žalúdočný vred). Istou nevýhodou je, že röntgen brucha nám nedá presnú informáciu o mieste pretrhnutia.

3. Cudzie telesá

Viacero cudzích telies (najčastejšie prehltnutých) môže byť na röntgene pekne zobrazené a určíme tak aj ich umiestnenie. U prehltnutých telies môže byť postupne pomocou röntgenu sledovaný a hodnotený ich postup tráviacim traktom.

4. Kontrastné kamene

V tkanivách nášho tela aj v dutých orgánoch môže vznikať viacero konkrementov. Typicky môžeme zobraziť veľké močové kamene zakliesnené v močových cestách. V diagnostike žlčových kameňov sa ale röntgen brucha bežne nepoužíva, dáva sa prednosť spoľahlivejšiemu ultrazvuku.

5. Porcelánový žlčník

Porcelánový žlčník je stav spojený s ukladaním vápnika v stene žlčníka (tzv. kalcifikácia). Presný dôvod ale nie je jasný, môže však súvisieť s dlhodobou prítomnosťou žlčových kameňov. Zvápenatená stena žlčníka je na röntgene brucha jasne viditeľná. Oveľa lepšou diagnostickou metódou porcelánového žlčníka je však ultrazvuk brucha.

Príprava pred vyšetrením:

Na toto vyšetrenie nie je potrebná žiadna špeciálna príprava, pacient nemusí byť nalačno a nepoužívajú sa žiadne kontrastné látky.

Záver:

Röntgen brucha je vyšetrenie veľmi lacné a bežne dostupné. Radiačná záťaž je minimálna a vyšetrenie nám môže ľahko a rýchlo potvrdiť či vylúčiť vážne stavy ako je črevná nepriechodnosť a pretrhnutie čreva (alebo žalúdka).

Röntgen brucha
4.9 (98.75%) 16 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *