Úvod / Vyšetrenia / Protilátky proti citrulínu

Protilátky proti citrulínu

Čo je to vyšetrenie protilátok proti citrulinu, aké je využitie tohto vyšetrenia, ako prebieha a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Protilátky proti citrulínu môžeme presnejšie označiť ako protilátky proti cyklickému citrulinovému peptidu. Označujeme ich skratkou anti-CCP. Vyšetrovanie týchto protilátok má význam u pacientov s reumatoidnou artritídou.

Základné informácie o anti-CCP:


Anti-CCP protilátky patria medzi autoprotilátky, tj. sú to protilátky zamerané proti tkanivám tela. Ich cieľom sú v tomto prípade bielkoviny obsahujúce aminokyselinu citrulín. Citrulín je označovaný za neštandardnú aminokyselinu, ktorá sa nachádza najmä v kĺbových bielkovinách.

Využitie vyšetrenia:
Protilátky proti citrulínu zvyčajne zisťujú reumatologovia u pacientov s podozrením na reumatoidnú artritídu. Ak je pozitívny nález reumatoidného faktora a zároveň protilátok proti citrulínu, je diagnóza reumatoidnej artritídy prakticky jasná. Navyše sa zistilo, že pozitívny nález protilátok proti citrulínu dosť často predchádza vzniku klinických príznakov a vyššia hodnota týchto protilátok predpovedá ťažší priebeh reumatoidnej artritídy.

Vyšetrenie:
Vyšetrenie sa robí v špecializovanom biochemickom laboratóriu, k zhodnoteniu prítomnosti a množstva protilátok proti citrulínu je nutná vzorka žilovej krvi.

Nevýhody vyšetrenia hodnoty protilátok proti citrulínu:
Asi základnou nevýhodou je vyššia cena vyšetrenia a jeho menšia dostupnosť. Bežné laboratória totiž vyšetrenie nevykonávajú.

Výhody:

Veľkou výhodou vyšetrenia protilátok proti citrulínu je oproti samotnému odberu reumatoidného faktoru spresnenie diagnostiky reumatoidnej artritídy.

Skúsenejšiemu reumatológovi môžu protilátky proti citrulínu spolu s klinickými príznakmi pomôcť odhadnúť, akým smerom sa choroba bude vyvíjať a podľa toho dokáže určiť adekvátnu liečbu.

Protilátky proti citrulínu
4.8 (96.19%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *