Úvod / Vyšetrenia / Prokalcitonin

Prokalcitonin

Čo je to prokalcitonin, ako sa vyšetruje, aké má využitie, a aké má toto vyšetrenie nevýhody?

Prokalcitonin (PCT) je bielkovinová zlúčenina, ktorá sa v našom tele vyskytuje celkom prirodzene. Je produkovaná bunkami štítnej žľazy a vzniká z nej hormón kalcitonín, ktorý má význam pre metabolizmus kostí a vápnika. Odborne preto hovoríme, že prokalcitonin je prekurzor kalcitonínu.

Základné informácie o prokalcitonine:

Využitie prokalcitoninu nemá v klinickej praxi nič spoločné s metabolizmom vápnika. Zistilo sa, že prokalcitonin je tzv. proteín akútnej fázy, čo znamená, že jeho koncentrácia je v krvi za normálnych okolností veľmi nízka, ale výrazne stúpne pri bakteriálnych infekčných zápaloch – tento vzostup je zjavný už po 2-3 hodinách od začiatku infekcie. Môžeme teda povedať, že prokalcitonin je látka podobná CRP, ale je výrazne presnejšia v odlíšení bakteriálneho infekčného zápalu od vírusových infekčných zápalov a od neinfekčného zápalu.

Hladina prokalcitoninu sa udáva v nanogramoch na mililiter [ng/ml]. Normálne hodnoty sú pod 0,5 ng/ml, všetko vyššia je podozrivé. Pri rozsiahlych infekciách môžu však jeho hodnota dosahovať desiatok až stoviek nanogramov na mililiter.

Využitie:

Vyšetrenie hladiny prokalcitoninu môžeme vykonať vtedy, ak máme podozrenie na infekčný zápal. Táto bielkovinová zlúčenina je veľmi citlivý (viac ako CRP) a navyše je presnejší v odlíšení infekčných a neinfekčných zápalov. CRP toto odlíšenie príliš nezvláda a zvýšené CRP preto nájdeme napríklad aj u človeka s autoimunitným zápalom.

Ideálnym prípadom kedy treba vyšetriť súčasne CRP a aj prokalcitonin je vyšetrenieu človeka, ktorý má zvýšenú teplotu, bolesti svalov a kĺbov, a vtedy, keď máme podozrenie na reumatický autoimunitný neinfekčný zápal. Má taký človek výrazne zvýšené CRP, ale normálnu hladinu prokalcitoninu? Potom ide pravdepodobne skutočne o neinfekčné príčinu. Je zvýšený prokalcitonin aj CRP? Potom má zrejme nejakú bakteriálnu infekciu a ostatné príznaky sú len sprievodné. Ak by mal nízke CRP aj prokalcitonin, potom sa zrejme jedná o nejakú virózu.

Ak predpokladáme, že pacient má závažnú bakteriálnu infekciu (septické stavy), je vyšetrenie prokalcitoninu užitočné v odhade jej závažnosti a kontrolné odbery prokalcitoninu nás informujú o vývoji a účinku antibiotickej liečby.

Odber:

Prokalcitonin sa zistí z jednoduchého odberu žilovej krvi po vyšetrení malej vzorky v biochemickom laboratóriu.

Nevýhody vyšetrenia:

Vyšetrenie prokalcitoninu nemá zásadnú nevýhodu až na to, že ide o vyšetrenie výrazne drahšie než CRP vyšetrenie, a preto sa zďaleka tak často nevykonáva.

Prokalcitonin
5 (99.57%) 47 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *