Úvod / Vyšetrenia / Marker PSA

Marker PSA

Čo je to marker PSA, aký je jeho princíp a využitie? Aké má jeho vyšetrenie nevýhody?

PSA je skratka pre tzv. prostatický špecifický antigén. Jedná sa o zlúčeninu, ktorá patrí medzi najznámejšie tumor markery, tj. zlúčeniny používané v diagnostike a monitorovaní nádorových ochorení. Miestom hlavného využitia markeru PSA je odbor urológia.

Princíp vyšetrenia markeru PSA:


PSA je bielkovina, ktorá je produkovaná bunkami prostaty a dostáva sa do krvného riečiska, odkiaľ jej koncentráciu zistíme pomocou laboratórneho vyšetrenia z bežného odberu žilovej krvi.

Využitie tohto markeru:

Hlavné využitie má PSA v diagnostike rakoviny prostaty. Vzhľadom na relatívnu presnosť (avšak nie stopercentnú, viď. nevýhody) môžeme odhadnúť, či je prostát v poriadku, či je len zväčšená alebo či je podozrenie na jej rakovinu.

Aj keď je veľmi vysoká hladina PSA pre diagnózu dôležitá, musí lekári pacienta ďalej dovyšetriť (fyzikálne, ultrazvukom brucha a pod.) a v ideálnom prípade urobiť biopsiu prostaty so získaním jej tkaniva a potvrdením prítomnosti nádorových buniek pod mikroskopom. Nemožno skrátka určiť diagnózu rakoviny iba z výsledku PSA, čo však platí aj pre ostatné tumor markery.

V diagnostike rozlišujeme okrem hladiny celkovej koncentrácie PSA aj tzv. podiel voľného PSA (free PSA, skrátene fPSA), čo je zložka PSA nachádzajúce sa v krvi voľne bez väzby na iné bielkoviny. Väčšinou pri zvýšení PSA stanovíme aj hladinu fPSA a určíme pomer fPSA ku celkovému PSA. Čím nižšie číslo vyjde, tým je pravdepodobnosť rakoviny prostaty vyššia.

Nevýhody vyšetrenia:

PSA nie je podobne ako ostatné tumor markery stopercentne spoľahlivé, niekedy môže byť normálne aj u pacienta s rakovinou prostaty a naopak falošne zvýšené u nenádorových chorôb ako sú nezhubné zväčšenie prostaty a zápaly prostaty.

Počítať so zvýšeným PSA musíme aj u pacientov, u ktorých bola prostata podráždená pri vyšetrení konečníka prstom.

Marker PSA
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *