Úvod / Vyšetrenia / Mamografia

Mamografia

Čo je to mamografia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú riziká a nevýhody tohto vyšetrenia?

Mamografia je vyšetrením, ktoré má rozhodujúci význam v boji proti rakovine prsníka. Táto forma nádorového ochorenia je v Slovenskej republike veľmi častá, ročne je novo zistená u niekoľkých tisícok žien a nanešťastie to nezriedka býva aj v pokročilých štádiách. Práve včasná diagnóza je zásadná pre úspešné vyliečenie, a preto treba diagnostickým postupom venovať zvláštnu pozornosť.

Výsledkom boja s rakovinou prsníka je prepracovaný skríningový program, ktorý sa stal základom boja s touto zákernou chorobou. Pojem screening [skríning] označuje v lekárskej terminológii preventívne vyšetrenie, ktoré sa vykonáva buď u všetkých ľudí, alebo aspoň u veľkej časti populácie. Skríningové vyšetrenie musí byť lacné, jednoduché, čo najviac bezpečné, spoľahlivé a malo by byť schopné zachytiť chorobu vo fáze, kedy je možné ju vyliečiť. Tieto podmienky spĺňa práve vyšetrenie na mamografe.

Pozn: Veľký dôraz sa kladie aj na pohmatové vyšetrovanie prs, ale jeho význam nemožno preceňovať. Ukázalo sa, že pohmatové vyšetrenie lekárom nie je spoľahlivé a pri zisťovaní rakoviny prsníka nie je veľmi účinné. Mnoho nádorov je v počiatočných štádiách úplne nehmatateľných a aj drobné hmatateľné ložiská môže lekár prehliadnuť. Samovyšetrenie je o niečo účinnejšie, ale ani ono nie je nijako zvlášť spoľahlivé. To síce neznamená, že by sa pohmatové vyšetrenie lekárom alebo samovyšetrenie ženou nemalo vykonávať, ale má význam len spolu s absolvovaním skríningového programu.

Princíp mamografického vyšetrenia:


Mamograf je zjednodušene povedané špeciálnym typom röntgenového prístroja. Pri vyšetrení je tkanivo prsníka ľahko stlačené doskou prístroja, čo zaistí lepšiu kvalitu a prehľadnosť snímky, a následne je tkanivo prsníka presvietene slabšou dávkou röntgenového žiarenia. Po vyšetrení musí snímku prezrieť a vyhodnotiť lekár.

Príprava pred vyšetrením:

Samotné vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu okrem vyzlečenia do polovice tela tesne pred vyšetrením.

Význam mamografie:

Mamograf vie nájsť aj tie nádorové ložiská, ktoré sú nehmatateľné a to z neho robí ideálny prostriedok prevencie. Skríningový program v Slovenskej republike umožňuje žene vo veku medzi 40-69 rokmi bezplatné mamografické. U žien s výraznými rizikovými faktormi vzniku nádorového ochorenia prsníka (napr. výskyt rakoviny prsníka u blízkych príbuzných) môže lekár mamografické vyšetrenie indikovať aj v mladšom veku.

Mamografia nie je základnou vyšetrovacou metódou u žien do 40 roku. Základnou vyšetrovacou metódou u mladších žien je ultrasonografia.

Okrem preventívneho programu možno mamografické vyšetrenie vykonať vtedy, ak nájde žena (alebo jej lekár) pri pohmatovom vyšetrení prsníka neznámu rezistenciu. Mamograf potom slúži na upresnenie veľkosti a polohy ložiska a do značnej miery k rozlíšeniu zhubných a nezhubných útvarov.

Nevýhody mamografie:

Röntgenové žiarenie mamografu dokáže lepšie zobraziť prsník s vysokým podielom tukového tkaniva, čo je bežný stav u žien starších. U mladých žien sa preto pri vyšetrení prsníka používa skôr ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuk má oproti mamografií aj tú výhodu, že nevystavuje tkanivo prsníka účinkom röntgenového žiarenia.

Riziká:

V lekárskych kruhoch sa vedú diskusie o bezpečnosti mamografu. Niektorí lekári zastávajú názor, že žiarenie z mamografu môže v prsníku spôsobiť nádorové zmeny a tým sa paradoxne stať vyvolávateľom rakoviny prsníka. Veľké množstvo odborníkov však tieto informácie vyvracia a poukazujú na absenciu hmatateľných dôkazov. V mnohokrát protichodných tvrdeniach je ťažké sa vyznať a treba skôr použiť zdravý sedliacky rozum. Moderné mamografické prístroje pracujú len s minimálnymi dávkami žiarenia, a preto je riziko logicky veľmi nízke. Na druhú stranu je nutné uznať, že riziko nie je a nemôže byť nulové – aj tá najmenšia dávka radiácie môže s malou pravdepodobnosťou rakovinové bujnenie spôsobiť. To isté však môžeme povedať o akomkoľvek inom röntgenovom vyšetrení a určite medzi nami nie je skoro nikto, kto by aspoň raz v živote nebol na röntgenovom vyšetrení.

Vzhľadom na počet životov, ktoré mamografické vyšetrenie zachráni, je riziko skríningových vyšetrení minimálne. U inteligentných žien by nemalo toto drobné riziko hrať v rozhodovaní o absolvovaní mamografického vyšetrenia žiadnu rolu.

Mamografia
5 (99%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *