Úvod / Vyšetrenia / EMG – elektromyografia

EMG – elektromyografia

EMG je skratka pre ElektroMyoGrafiu. Čo je to EMG, aký je princíp tohto vyšetrenia, ako sa pred vyšetrením treba pripraviť, a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Vďaka tomuto vyšetreniu môžu lekári zistiť množstvo informácií o funkcii nervov, svalov a nervovosvalovej platničky a odhaliť ich ochorenia a poruchy.

Pohyb našich priečne pruhovaných svalov je riadený z mozgu. Odtiaľ sa signál dostane do miechy a z miechy je potom vedený nervovými vláknami až k svalovým vláknam. Miesto spojenia nervu so svalom sa nazýva nervovosvalová platnička. Elektrický signál vedený nervom sa na nervovosvalovej platničke zmení na chemický pokyn, ktorý spôsobí stiahnutie svalových vlákien a tým pohyb svalu.

Princíp elektromiografie:


EMG zvyčajne vykonáva neurológ. Používa sa elektromyograf, čo je vlastné záznamový prístroj s elektródami – používa sa stimulačná elektróda a snímacia elektróda. Stimulačná elektróda sa prilepí na kožu v mieste sledovaného nervu. Snímacia elektróda sa môže pripevniť na kožu nad sledovaný sval, kvalita takéhoto vyšetrenie však nie je úplne ideálna. Preto sa skôr používajú snímacie elektródy s ihličkovými zakončeniami, ktoré sú do vyšetrovaného svalu vbodnuté. To trochu bolí, ale pre kvalitu vyšetrenia to má nezanedbateľný význam. Po aplikácii elektródy vykoná pacient opatrný pohyb vyšetrovaným svalom a prístroj ukáže zmeny elektrického potenciálu vyvolané jeho sťahom. Nervový signál môže byť simulovaný aj elektrickým impulzom vedeným zo stimulačnej elektródy.

Príprava pre vyšetrením:

Pred vyšetrením netreba žiadnu špeciálnu prípravu. Pacient môže normálne jesť, piť aj používať svoje lieky.

Význam:

Trénovaný lekár môže zo záznamu hodnotiť vedenie signálu nervom na sval a následne aj jeho sťahy, čo umožňuje diagnostikovať poruchy nervov (neuropatia) a svalov (myopatia) a zároveň zhodnotiť ich závažnosť.

Z konkrétnych porúch sú to napríklad niektoré stavy spojené s úbytkom svalovej hmoty, choroby patriacie medzi polyneuropatiu alebo myasthenia gravis, Duchenneova choroba, syndróm karpálneho tunela, narušenie nervov pri prolapse medzistavcovej platničky a mnoho ďalších.

Nevýhody EMG vyšetrenia:

Jediným problémom je mierna bolestivosť pri vpichu elektródy do svalu. Iné nevýhody vyšetrenie nemá. Vzhľadom na to, že ihly sú veľmi tenké, môže byť vyšetrenie vykonané, bez obáv z krvácania, aj u osôb užívajúcich warfarín alebo iné lieky proti zrážanlivosti krvi.

Výhody:

Vyšetrenie je relatívne rýchle, informatívne a vyšetrovaný človek nie je vystavený škodlivému žiareniu. Iná bežne dostupná metóda vyšetrenia nervov a svalov ani neexistuje.

EMG – elektromyografia
4.9 (98.33%) 36 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *