Úvod / Vyšetrenia / Dermatoskopia

Dermatoskopia

Dermatoskopia je bežné vyšetrenie v odbornej ambulancii kožného lekára, ktoré má veľký význam v prevencii zhubných ochorení kože. Ak idete za kožným lekárom kvôli nejakému podozrivému znamienku, potom budete s najväčšou pravdepodobnosťou vyšetrený práve dermatoskopom. Čo je to dermatoskopia, aký je princíp tohto vyšetrenia, treba sa pred týmto vyšetrením nejako špeciálne pripraviť, a aké sú výhody a nevýhody dermatoskopie?

Princíp dermatoskopie:


Na vyšetrenie sa používa dermatoskop, čo je malý ručný prístroj, ktorý ponúka možnosť niekoľkonásobného zväčšenia obrazu a má vlastný zdroj svetla.

Existuje viacero druhov týchto prístrojov, do niektorých sa lekár pozerá vlastným okom ako do lupy, iné sú napojené na počítač a do neho sa prenášajú získané obrazy. To má tú výhodu, že obraz vyšetrovaného ložiská máme uložený pre neskoršie využitie a môžeme ho nechať vyhodnotiť počítačovým programom alebo ďalšími lekármi – špecialistami.

Príprava pred vyšetrením:

Na vyšetrenie dermatoskopom nie je zo strany pacienta nutná žiadna špeciálna príprava, pacient si iba vyzlečie odev v miestach, ktoré bude lekár vyšetrovať.

Indikácie:

Dermatoskopom možno prezerať akékoľvek ložiská na koži, najväčší význam však tento prístroj má pri diagnostike zhubných nádorov kože ako je napríklad spinalióm, bazalióm a melanóm.

Dermatoskopia má najväčší význam pri prevencii melanómu. Lekár si podozrivé znamienko prehliadne zväčšené a pri kvalitnom osvetlení. Ak nájde akékoľvek varovné známky – netypická farba, nepravidelné okraje, stopy po krvácaní a iné. – Môže potom odporučiť vyrezanie znamienka a jeho histologické vyšetrenie pod mikroskopom.

Nevýhody dermatoskopie:

Jedinou nevýhodou je, že pri použití bežného dermatoskopu výsledok závisí na skúsenostiach vyšetrujúceho lekára. Pri moderných digitálnych dermatoskopoch napojených na počítač to tak celkom neplatí, pretože prepojenie s počítačom umožňuje hodnotenie rizikových znakov softvérom a zdieľanie nálezu s inými lekármi v nejakých prípade pochybností.

Výhody:

Jermatoskopia je jednoduchá, neinvazívna a bežne dostupná vyšetrovacia metóda, ktorá pacienta nezaťažuje škodlivým žiarením a prináša cenné informácie pre hodnotenie kožných ložísk nejasného pôvodu.

Dermatoskopia
4.94 (98.82%) 17 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *