Úvod / Vyšetrenia / Cystoskopia

Cystoskopia

vyšetrenie cystoskopiaCystoskopia je endoskopická metóda vyšetrenia močových ciest, ktorá má využitie najmä v urológii. Je v podstate určitým ekvivalentom gastroenterologických vyšetrení ako je gastroskopia a kolonoskopia a gynekologickej hysteroskopie. Aký je princíp a význam cystoskopie? Ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Princíp cystoskopie


Cystoskopia sa vykonáva pomocou cystoskopu. Je to klasický endoskopický prístroj – skladá sa z ohybnej hadice (flexibilný cystoskop) či pevného tubusu (rigidný cystoskop), na ktorej (ktorého) konci je snímacia kamera a zdroj svetla.

Tento prístroj sa zasunie do močovej trubice a skrz močovú trubicu sa ním prejde až do močového mechúra. Ako sa prístroj posúva, vidí vyšetrujúci lekár na obrazovke sliznicu močovej trubice a nakoniec si môže prezrieť vnútro močového mechúra.

Pre lepšie znázornenie terénu môže lekár močový mechúr pomocou cystoskopu naplniť tekutinou a tak dosiahnuť jeho roztiahnutie.

Jednoduché cystoskopy nie sú napojené na obrazovku, ale lekár sa jedným okom pozerá priamo do prístroja.

Príprava pred vyšetrením

Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu, možno ho vykonať ambulantne aj počas hospitalizácie.

Význam

Vyšetrenie má veľký význam pri diagnostike rakoviny močového mechúra. V prvých fázach sa táto forma rakoviny môže prejavovať ako obyčajný polyp vyrastajúci zo steny močového mechúra do jeho vnútra. Jediným príznakom v tejto fáze môže byť nález krvi v moči, podozrenie môže lekár získať pri ultrazvuku močového mechúra (ultrazvuk môže v mieste nádoru ukázať jeho zosilnenú stenu, či vyrastajúci polyp).

Definitívne potvrdenie sa však zistí až cystoskopiou, pri ktorej lekár stenu močového mechúra prehliadne a prípadný útvar uvidí na vlastné oči.

Skrz cystoskop možno do močového mechúra zaviesť aj drobné pracovné nástroje a pomocou nich odobrať z podozrivej štruktúry malý kúsok na histologické vyšetrenie. Rozsahom menšie nádorové polypy aj iné nezhubné útvary možno pomocou špeciálneho nástroja odstrániť celé.

Ak nádor neprerastá hlboko do steny močového mechúra, môže sa po jeho odstránení človek považovať za úplne vyliečeného.

Nevýhody cystoskopie

Vyšetrenie nie je príliš príjemné, najmä pre mužov, pretože majú dlhšiu močovú trubicu s nerovným priebehom. Pred vyšetrením sa na hadicu (tubus) cystoskopu nanesie znecitlivujúci gél, ktorý nepríjemné pocity utlmí, stopercentné to však nie je.

Niektorí ľudia udávajú, že vyšetrenie im problémy nerobilo, ale potom po vyšetrení to veľmi bolelo a pálilo pri močení. Je to logické – prístroj podráždi sliznicu močovej trubice. Tieto nepríjemné pocity však vymiznú v priebehu jedného dňa.

Výhody

Hlavnou výhodou je relatívna dostupnosť vyšetrenia a možnosť prezrieť si dolnú časť močových ciest na vlastné oči. Získanie vzoriek na histológiu, prípadne odstránenie začínajúceho nádoru bez nutnosti vykonávať zložité chirurgické zákroky je taktiež skvelá vec.

Cystoskopia
4.9 (98.82%) 34 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *