Úvod / Vyšetrenia / Členkový tlak

Členkový tlak

Čo je to členkový tlak, ako sa vyšetruje a aký význam má toto vyšetrenie? Ako sa pred meraním treba pripraviť a aké sú nevýhody a výhody takéhoto vyšetrenia?

Meranie členkového tlaku je veľmi dôležitou a pritom jednoduchou metódou vyšetrovania v cievnom lekárstve.

Princíp merania členkového tlaku:


Vyšetrenie spočíva v zmeraní tlaku na hornej a dolnej končatine pomocou tlakovej manžety a následne ich porovnanie výsledkov. Namiesto fonendoskopu (klasický nástroj na počúvanie) tu však používame prístroj nazývaný ako ceruzkový dopler.

Sonda prístroja vyzerá naozaj ako ceruzka a vysiela ultrazvukový signál. Po priložení k tepne, ktorou preteká krv, sa signál odrazí do prístroja a ten vytvára zvuk, ktorý počujeme. Najprv klasicky pripneme manžetu na ruku a nájdeme si pomocou ceruzkového dopleru povrchovou tepnu na predlaktí. Potom manžetu nafúkneme na vysoký tlak (kým neprestaneme počuť zvuk ceruzkového dopleru) a postupne vyfukujeme. Zapíšeme si, pri akom tlaku začne tužkový dopler vydávať zvuk – to je tlak, pri ktorom tepnou začne pretekať krv.

Na vyšetrovanej dolnej končatine postupujeme obdobne. Tužkovým doplerom si najprv nájdeme niektorú z povrchových tepien na priehlavku pod nenafúknutou manžetou, potom manžetu nafúkneme a postupne v nej znižujeme tlak. Zaznamenáme si, pri akom tlaku budeme počuť zvuk ceruzkového dopleru. Hodnotu tohto členkového tlaku potom porovnávame s tlakom zisteným na hornej končatine.

Na zdravej nohe by mal byť zistený tlak viac-menej rovnaký a/alebo väčší ako na hornej končatine. V opačnom prípade to naznačuje zhoršený prietok krvi dolnou končatinou a prítomnosť ICHDK.

Pozn: Vyšetrenie krvného tlaku na hornej končatine sa vykonáva v sede a vyšetrenie členkového tlaku v ľahu.

Príprava pred vyšetrením:

Žiadna zvláštna príprava nie je nutná, vyšetrenie sa nevykonáva nalačno, nepoužívajú sa žiadne kontrastné látky.

Význam vyšetrenia:

Vyšetrenie má význam pri diagnostike ischemickej choroby dolných končatín (ICHDK), čo je ochorenie na podklade aterosklerózy, pri ktorom dochádza k zužovaniu tepien končatín. Ťažkosti zvyčajne zahrňujú bolesti dolných končatín pri chôdzi, ktoré sa stratia v pokoji a úľavové zvesovanie končatín počas ležania.

Meranie členkových tlakov pomôže objektivizovať závažnosť ischemickej choroby dolných končatín a pomôcť diagnostikovať jej vážnu pokročilú formu známu ako kritická končatinová ischémia.

Nevýhody vyšetrenia členkového tlaku:

Vyšetrenie môže byť nepresné u pacientov, ktorí majú tuhé a nestlačiteľné vápenatenie steny tepien (typicky pacienti s cukrovkou 1. a 2. typu). U nich môže prístroj namerať členkový tlak vyšší než v skutočnosti je.

Výhody:

Veľkou výhodou je dostupnosť vyšetrenia a neprítomnosť škodlivého žiarenia. Zistené výsledky sú navyše veľmi dôležité pre diagnostiku a zhodnotenie závažnosti ICHDK.

Lekár potom na základe tohto a ďalších vyšetrení môže lepšie stanoviť diagnózu a určiť ďalšie vyšetrovacie a liečebné postupy.

Členkový tlak
4.9 (98.89%) 18 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *