Úvod / Vyšetrenia / Biopsia pečene

Biopsia pečene

Biopsia pečene je diagnostickú metódou, ktorej podstatou je získanie vzorky tkaniva pečene k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Princíp biopsie pečene:


Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu na chrbte pod kontrolou ultrazvukom. Do miesta vpichu sa najprv aplikuje anestetikum k miestnemu umŕtveniu. Následne sa vykoná vpich špeciálnou bioptickou ihlou, ktorá je konštruovaná tak, že po vytiahnutí obsahuje malú vzorku tkaniva pečene. Získaná vzorka je následne odoslaná k histologickému vyšetreniu.

Po biopsii pečene je nutný pokoj na lôžku, pacientovi je zdravotníckym personálom opakovane kontrolovaný pulz a krvný tlak.

Príprava:

Samotné vyšetrenie nevyžaduje od pacienta zvláštnu prípravu. V spolupráci s ošetrujúcim lekárom je pochopiteľne nutné s predstihom niekoľkých dní vysadiť lieky na riedenie krvi, aby pri zákroku nedošlo ku krvácaniu. Poslednú potravu by mal vyšetrovaný prijať večer pred vyšetrením a k samotnej biopsii pečene by mal prísť úplne nalačno.

Význam:

Biopsia pečene je pochopiteľne invazívne vyšetrenia, ktoré so sebou nesie riziká, a preto sa nevykonáva u všetkých pacientov.

Má zmysel vtedy, ak máme podozrenie na ochorenie pečene – zvýšené pečeňové testy, nález cirhózy pečene pomocou ultrazvuku alebo príznakmi pečeňového zlyhania, kedy z anamnézy ani pomocou iných vyšetrení nie sme schopní zistiť vyvolávajúcu príčinu choroby.

Ďalšou indikáciou môže byť nález neznámeho ložiská v pečeni pomocou zobrazovacích metód. Biopsia môže byť podstate jedinou možnosťou, ako odlíšiť nezhubné ložiská (napr. adenóm pečene) od rakoviny pečene, alebo metastázy iného nádoru.

Nevýhody biopsie pečene:

Vyšetrenie ako je biopsia pečene so sebou môže niesť riziko krvácania. Veľmi nebezpečné môže byť krvácanie z pečeňového hemangiómu (nezhubný nádor z krvných ciev), ak by došlo k jeho nabodnutiu. Lekár by si preto mal byť istý, že ložisko, ktoré sa chystá bioptovat, nie je hemangiom.

Výhody:

Biopsia pečeňové je vďaka získaniu vzorky tkaniva neoceniteľným vyšetrením v diagnostike poškodenia pečene neznámou vyvolávajúcou príčinou a v diagnostike neznámych pečeňových ložísk.

Biopsia pečene
5 (99%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *