Úvod / Vyšetrenia / Biopsia obličky

Biopsia obličky

Biopsia obličky je diagnostická metóda, ktorá sa vykonáva skôr na vyšších nefrologických pracoviskách. Jej podstatou je získanie malej vzorky tkaniva obličky, ktoré je potrebné k histologickému vyšetreniu. Čo je to biopsia obličky, aký je princíp a výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Princíp biopsie obličky:


Pacient pri zákroku väčšinou leží v polohe na bruchu. Zákrok sa vykonáva pod ultrazvukovou alebo CT kontrolou, pričom ultrazvuk má veľkú výhodu v neprítomnosti škodlivého žiarenia.

Po preskúmaní anatomických detailov ultrazvukom sa v mieste budúceho vpichu vydezinfikuje koža, podá sa umŕtvujúca injekcia a pod kontrolou ultrazvukovej sondy sa do cieľovej obličky vbodne tenká ihla. Táto ihla je konštruovaná tak, že po jej vytiahnutí v nej zostane malá vzorka tkaniva obličky. V prípade nutnosti je možné vpich zopakovať.

Po výkone má pacient väčšinou nariadený pokoj na lôžku, v prípade bolestí sa podávajú lieky proti bolesti. Pravidelne sa meria krvný tlak a pulz, pred prepustením sa vykonáva základné vyšetrenie moču a krvného obrazu.

Príprava:

Samotné vyšetrenie sa robí v lokálnej anestézii, pacient je teda pri vedomí. Príprava pred vyšetrením nie je potrebná, pacient by však mal s predstihom niekoľko dní vysadiť po dohovore s ošetrujúcim lekárom lieky na riedenie krvi, ak ich užíva. Pred samotným vyšetrením sa zvyčajne kontroluje krvný tlak a vhodné je u pacienta vyšetriť zrážanlivosť krvi.

Význam:

Biopsia je relatívne invazívne vyšetrenie, má svoje riziká, a aj preto sa nevykonáva bežne. Je veľmi výhodná v prípade, keď potrebujeme vzorku obličkového tkaniva. Zvyčajne sa jedná o prípady akútneho alebo chronického zlyhania obličiek u mladých ľudí, kedy nemôžeme bežnými spôsobmi určiť vyvolávajúcu príčinu.

Pri ochoreniach obličiek je biopsia a následná histológia ideálnou diagnostikou glomerulonefritíd. Pomocou špeciálnych imunohistochemických metód možno nielen preukázať prítomnosť glomerulonefritídy, ale často aj rozoznať jej presný typ.

Nevýhody biopsie obličky:

Zákrok môže byť niekedy bolestivý. Pomerne často sa vyskytuje krvácanie, ktoré sa prejaví nálezom krvi v moči. Krvácanie však väčšinou samovoľne ustáva. Hoci sa výkon vykonáva prísne asepticky, nemožno pri vpichu celkom vylúčiť ani prienik infekcie do hlbokých tkanív tela vrátane samotnej obličky.

Výhody:

Biopsia obličky je relatívne rýchla vyšetrovacia metóda, ktorá nám ako jediná dáva možnosť vyšetriť tkanivo obličky z histologického hľadiska. Ide o veľmi častou používanú vyšetrovaciu metódu u pacientov s podozrením na glomerulonefritídu.

Biopsia obličky
5 (99.13%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *