Úvod / Vírusové ochorenia / Vírus zika

Vírus zika

Vírus zika znepokojuje svetovú verejnosť. Ako choroba prebieha? Hrozí riziko nákazy aj na Slovensku? Je ohrozená nasledujúca generácia? Pripravili sme pre vás prehľad otázok a odpovedí, aby ste sa mohli lepšie zorientovať.

Čo je to vírus zika?

Zika je vírusom z rodu flaviavirusov, patrí tak do rovnakej rodiny ako vírusy žltej či západonílskej horúčky a horúčky dengue.

Čo znamená slovo zika?

Slovo zika pochádza z gandštiny, jazyka používaný v africkej Ugande, a v preklade znamená prerastený. Také meno totiž nesie les vo východnej Ugande, kde vedci vírus prvýkrát objavili u opíc makakov.

Odkiaľ ochorenie prišlo?

výskyt komára
Výskyt komára je iba v tropických a subtropických oblastiach.

Vírus bol prvýkrát popísaný v roku 1947 v Ugande. Prvé a ojedinelé prípady, keď tento vírus napadol človeka, sú opísané v roku 1954 v africkej Nigérii. V roku 2007 sa začali objavovať prípady nákazy v Polynézii a Mikronézii.

Vírus zika sa prvýkrát objavil na západnej pologuli v roku 2014, kedy bolo zaznamenaných viacero prípadov tohto ochorenia v priebehu futbalových majstrovstiev sveta v Brazílii.

Ako sa nákaza vírusom zika prejavuje?

priznaky virusu zika
Medzi príznaky choroby patria vysoké teploty, vyrážka na tvári a bolesti hlavy a kĺbov.

Samotné nakazenie vírusom zika a následné prejavy choroby nie sú pre pacienta život ohrozujúce. Choroba má podobné symptómy ako chrípka. Človek pocíti prvé príznaky do týždňa po nakazení, medzi tieto príznaky patrí: mierná horúčka, vyrážka, zápal spojiviek, bolesť svalov a kĺbov či bolesť hlavy. Príznaky trvajú 2-7 dní. Ochorenie sa lieči symptomaticky: doporučený je pokoj na lôžku, dostatok tekutín, podávanie obvyklých liekov proti bolesti a horúčke.

Proti vírusu zika neexistuje účinné očkovanie ani špecifický liek na už prepuknuté ochorenie.

Ako sa vírus zika šíri?

bodnutie komarom
Vírus sa číri bodnutím komára druhu Aedes aegypti.

Vírus prenáša komár rodu Aedes aegypti, ktorý sa napil infikovanej krvi, vírus tak získal a ďalším bodaním ho odovzdáva ďalšiemu hostiteľovi. V tropických a subtropických oblastiach Južnej Ameriky má tento komár ideálne podmienky pre svoje množenie. Výskyt vírusu k 28. 1. 2016 evidovala Svetová zdravotnícka organizácia už v 23 krajinách.

Naopak, v klimaticky chladnejších oblastiach k množeniu komára-prenášača nedochádza, preto napríklad Kanada či Čile na americkom kontinente jeho inváziou zasiahnuté nie sú.

Výskyt vírusu zika sa potvrdil však aj v ľudských spermiách. 2. februára sa v americkom Texase vyskytol prvý prípad, keď bolo preukázané, že vírusom zika sa nakazil pacient, ktorý mal sexuálny kontakt s osobou, ktorá sa vrátila z oblasti s výskytom vírusu.

Iný spôsob, ktorým by sa vírus z človeka na človeka prenášal, zatiaľ nebol potvrdený.

Čo vírus spôsobuje a ako veľmi je nebezpečný?

vakcina proti virusu zika
Účinná vakcína alebo lieky neexistujú, jedinou prevenciou je vyvarovanie sa uštipnutia komárom.

Samotné ochorenie, ktoré vírus spôsobuje nebezpečné pre ľudí nie je a má relatívne ľahký priebeh.

Vírus ale môže spôsobiť prepuknutie tzv. Guillainov-Barrého syndrómu, čo je autoimunitné zápalové ochorenie, postihujúce periférne nervy, ktoré vychádzajú z miechy. Hoci priebeh tohto ochorenia je dramatický a môže pacienta ohroziť aj na živote, ochorenie samo od seba väčšinou po niekoľkých dňoch ustupuje. Ďalšie ohrozenie, ktoré vírus zika môže iniciovať, sa týka tehotných žien.

Ako vírus ohrozuje tehotné ženy a ich deti?

V čase vypuknutia epidémie vírusu zika v Brazílii sa tu zreteľne zvýšil aj počet prípadov, keď sa matke, ktorá infekciu prekonala v čase tehotenstva, narodilo dieťa s tzv. mikrocefáliou. WHO ale varuje, že k jednoznačnému preukázanie priamej spojitosti medzi vírusovou nákazou tehotných a následným poškodením plodu je nutné vykonať ešte ďalšie dôkladné výskumy.

Avšak štáty ako Ekvádor, Salvador, Jamajka, Venezuela a Kolumbia vydali už odporúčanie, aby ženy svoje tehotenstvo pokiaľ možno odložili minimálne do júla, kedy by mala invázia komárov slabnúť.

Čo je mikrocefália?

deti s poruchou mozgu a virus
V mieste výskytu vírusu sa rodí viac detí s poškodením mozgu. Priama súvislosť s vírusom zika ale nie je dokázaná.

Mikrocefália je telesné postihnutie, kedy pôsobením vonkajších vplyvov dôjde k chybnému vývoju mozgu plodu už v matkinej maternici. Preukázaným vonkajším vplyvom je toxoplazmóza v matkinom tehotenstve či užívanie alkoholu a drog. Narodené dieťa má viditeľne menšiu hlavičku a jeho mozog je poškodený, čo so sebou nesie ďalšie komplikácie vo vývoji a raste dieťaťa. V populácii sa zvyčajne vyskytuje u 2 až 12 detí z 10 000.

Je nejaká priama spojitosť medzi mikrocefáliou a vírusom zika?

Táto spojitosť doteraz nebola spoľahlivo preukázaná. Všetky varovania sa opierajú iba o to, že vysoký počet detí s mikrocefáliou sa narodil práve v oblasti vysokého výskytu vírusu.

Ako sa môžem brániť pred vírusom zika?

moskytiera
Moskytiera

Ak sa človek nechce vírusom nakaziť, musí sa vyvarovať bodnutiu od komára.

V ohrozených oblastiach sa odporúča aplikovať repelenty, nosiť na väčšine tela svetlé oblečenie, v čase aktivity komárov sa nevyskytovať v ich pôsobisku a spať pod moskytiérou.

Dôležité je tiež zamedziť liahnutiu komárov, najmä likvidáciou stojatých vôd apod.

Tehotným ženám sa neodporúča cestovať do krajín, v ktorých je výskyt komárov-prenášačov potvrdený.

Pretože sa vírus zrejme môže šíriť aj pohlavne, je potrebné pri sexuálnom styku používať ochranné prostriedky ako pri prevencii ostatných sexuálne prenosných chorôb.

Aké sú opatrenia proti vírusu zika vo svete?

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča najmä obmedziť kontakt ľudí s komármi a potom likvidáciu liahní prenášačov. Vlády jednotlivých krajín v súlade s týmito odporúčaním prijímajú rôzne opatrenia. Brazília boj s komármi trochu podcenila.

V Brazílii prebieha v médiách masívna osveta, ako sa pred infikovaním brániť. Do osvety sa zapojila aj armáda, ktorá chodí v oblastiach kritického výskytu od dverí k dverám a odovzdáva detailné inštrukcie, ako s komármi bojovať. Problematické je to hlavne v okrajových častiach miest a v getách, kde je všeobecná úroveň hygieny veľmi nízka. Podľa brazílskeho ministra zdravotníctva Marcela Castra sa budú liahne komárov likvidovať aj chemicky. Niektoré krajiny odporučili ženám odložiť tehotenstvo na priaznivejšie obdobie.

Ohrozuje vírus zika karneval v Riu a olympijské hry?

Rio sa zaväzuje, že dejisko olympijských hier bude pod dohľadom. Celá krajina sa aktivuje aktívne zapojuje do boja prenášačmi. Či sa ale podarí komárov vyhubiť do začiatku olympijských hier je ale otázne a závisí to na mnohých faktoroch, a nedá sa to preto spoľahlivo predpovedať.

Súvisí šírenie choroby s klimatickými zmenami a globalizáciou?

Ekológovia a odborníci prichádzajú s názormi, že zmeny klímy smerom ku globálnemu otepľovaniu Zeme nahrávajú množeniu komárov a tak ľahšiemu šíreniu choroby. Vedecké štúdie na túto tému zatiaľ ale neexistujú.

Aké je riziko nákazy na Slovensku?

Pretože sa choroba šíri prenášačmi-komármi, pre ktorých množenie na Slovensku nie sú ideálne podmienky, plošná invázie vírusu v SR nehrozí. Pretože sa ale vírus môže šíriť pohlavnou cestou, je treba používať pri sexuálnom styku ochranné mechanizmy ako pri prevencii všetkých sexuálne prenosných chorôb.

Je možné, že si vírus privezú zo svojich ciest po Južnej Amerike či juhovýchodnej Ázii turisti. U tých ale ochorenie prebehne a podľa doteraz známych informácií o prenose vírusu sa ďalej šíriť nemôže. Každopádne ale platí odporúčanie, aby turisti cestu do postihnutých oblastí dôkladne zvážili. Toto odporúčanie je veľmi dôrazné najmä pre tehotné ženy.

Ak sa aj tehotná žena z postihnutej lokality vrátila a príznaky choroby sa u nej neprejavili, nemusí sa o svoje dieťa báť. Pokiaľ si nie je istá, odporúča sa návšteva lekára, treba s ním otvorene konzultovať a plod priebežne monitorovať.

Vírus zika
5 (99.69%) 64 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *