Úvod / Syndrómy / Syndróm explodujúcej hlavy

Syndróm explodujúcej hlavy

Syndróm explodujúcej hlavy je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré bolo spomenuté v jednom z dielov seriálu dr. House. Vyskytuje sa o niečo častejšie u žien a postihnutým môže veľmi nepríjemne znepríjemňovať život. Čo je to syndróm explodujúcej hlavy, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť?

Príčiny syndrómu explodujúcej hlavy:


Nie je jasné, čo presne je vyvolávajúcim faktorom tohto stavu. Niekedy sa predpokladá istý vplyv únavy, stresu a psychického vyčerpania. Môže sa jednať aj o epileptický záchvat, ktorý postihuje časť mozgu blízko regiónu, ktorý spracováva zvuky. Tak či onak, prejavy syndrómu sú veľmi nepríjemné.

Prejavy:

Syndróm sa zaraďuje do skupiny porúch spánku. Počas spánku je postihnutý prebudený nepríjemným vnemom, ktorý možno popísať ako zvuk výbuchu. Zdroj výbuchu udáva postihnutý vo svojej hlave. Vnem nie je bolestivý a môže sa niekoľkokrát po sebe opakovať.

Efekt týchto nepríjemných pocitov na spánok a na celkový psychický stav postihnutého si možno ľahko predstaviť.

Diagnostika:

Syndróm nemožno mimo údajov od pacienta prakticky nijako diagnostikovať, možno vykonať EEG vyšetrenie k eventuálnemu vylúčenie epilepsie. U pacienta s vyššie uvedenými ťažkosťami by sa určite malo vykonať aj CT mozgu k vylúčeniu akýchkoľvek patologických procesov v mozgovom tkanive (mozgové nádory a pod.).

Liečba:

Problémy väčšinou samé vymiznú a nie je potrebné ich nijako dôrazne liečiť. Všeobecne sa odporúča dostatok spánku, pravidelný spánkový režim, vyhýbanie sa alkoholu pred spaním, relaxačné cvičenia a pod.

V ťažších prípadoch predpísali neurológovia pacientom so syndrómom explodujúcej hlavy antidepresíva, ktoré prinášajú tiež veľmi pozitívny efekt na tento syndróm.

Syndróm explodujúcej hlavy
5 (99.44%) 36 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *