Úvod / Syndrómy / Syndróm čínskej reštaurácie

Syndróm čínskej reštaurácie

Ako syndróm čínskej reštaurácie sa označujú ťažkosti, ktoré niektorí návštevníci týchto zariadení pociťovali po čínskom jedle. Čo je to syndróm čínskej reštaurácie, aké má príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny syndrómu čínskej reštaurácie:


Príčina nie je známa, môže sa jednať o reakciu organizmu na exotickú stravu.

Z lekárskeho hľadiska je zaujímavá úloha zlúčeniny známej ako glutamát. Glutamát sa v čínskej kuchyni (na rozdiel od tej našej) bežne používa ako ochucovadlo. Na druhú stranu sa glutamát vyskytuje aj v našich telách, a to dokonca v mozgu. V ňom je glutamát jedným z neuromediátorov, tj. zlúčenina prenášajúca nervové vzruchy.

Je možné, že glutamát podaný z vonkajšieho prostredia naruší u niektorých ľudí rovnováhu mediátorov v mozgu a to vedie potom k najrôznejším subjektívnym ťažkostiam? Možné to je. Je však tiež možné, že sa jedná o alergickú reakciu na tento glutamát, tj. o určitú formu potravinovej alergie.

Prejavy:

Ľudia s týmto syndrómom trpia bolesťami hlavy, sčervenaním, potením, búšením srdca a niekedy aj bolesťami na hrudi.

Niekedy sa vyskytujú neurčité vnemy sprostredkované nervovým systémom, ako je napríklad brnenie či svrbenie okrajových častí tela, pocit tlaku na lícach, stuhnutie čeľuste a pod. Niekedy vznikne záchvat dýchavičnosti, ktorý sa ale nepodobá na záchvat astmy.

Diagnostika:

Diagnózu určíme z anamnézy – ak charakteristické prejavy nasledovali krátko po návšteve čínskej reštaurácie, či konzumácií čínskeho jedla pri inej príležitosti, je diagnóza syndrómu čínskej reštaurácie veľmi pravdepodobná.

Prevencia:

Ak má niekto problémy tohto typu, nemal by sa stravovať v čínskych reštauráciách a jesť domácu stravu bez pridaného glutamanu.

Liečba:

Liečba nie je väčšinou potrebná, symptómy majú tendenciu pomerne rýchlo samovoľne vymiznúť. Lekársky zásah je nutný len pri ťažkých príznakoch.

Syndróm čínskej reštaurácie
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *