Úvod / Syndrómy / Hornerov syndróm

Hornerov syndróm

Hornerov syndróm (Hornerov trias) je súbor troch príznakov, ktorý sa objavujú pri narušení sympatického nervového systému v oblasti krku. Všeobecne povedané je sympatický (sympatický nemá v tomto zmysle žiadnu súvislosť so sympatiami, ide len o odborný názov) nervový systém súbor nervov a nervových ganglií, ktoré regulujú určité telesné funkcie a nie sú závislé na našej vôli. Krčný sympatický systém okrem iných rozličných funkcií ovláda aj oko. Čo je to Hornerov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť?

Príčiny Hornerovho syndrómu:


Čo môže poškodiť krčné sympatické nervstvo? Možných príčina je hneď niekoľko. Okrem úrazov krku sa môže jednať napríklad o prítomnosť krčného rebra a o niektoré lokálne rastúce nádory ako je napríklad rakovina štítnej žľazy a rakovina pľúc rastúca na hornom póle pľúca, ktorej hovoríme Pancoastov tumor.

Príznaky zodpovedajúce Hornerovmu syndrómu môžu vzniknúť aj pri roztrúsenej skleróze, pri postihnutí miechy, pri Syringomyelii, pri trombóze kavernózneho splavu a dočasne pri migréne.

Prejavy:

Poškodenie sympatiky spôsobí na strane postihnutia zúženie zreníc (mióza), pokles očného viečka (ptóza) a zdanlivé ľahké zapadnutie oka dozadu do očnej jamky (enoftalmus).

Najviditeľnejšie je samozrejme zúženie jednej zrenice. Okrem toho môže byť prítomná začervenaná tvár na postihnutej strane, čo je spôsobené rozšírením podkožných krvných ciev.

Diagnostika:

Pacienta s Hornerovým syndrómom by mal vyšetriť neurológ, je dôležité vylúčiť ochorenie mozgu (CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia) a vylúčiť útlak nervových štruktúr v oblasti krku (ultrazvuk krku, CT vyšetrenie krku).

Liečba:

Liečba syndrómu závisí na vyvolávajúcim ochorení. Ak je táto choroba liečiteľná a pokiaľ nie je poškodenie nervov nevratné, potom sa tento stav môže ľahko upraviť a vyliečiť.

Hornerov syndróm
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *