Úvod / Syndrómy / DRESS syndróm

DRESS syndróm

DRESS syndróm je označenie pre relatívne vzácna nežiaduca reakcia na podané liečivá. Táto reakcia býva veľmi ťažká a môže dotyčného ohroziť na živote. Čo je to DRESS syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny DRESS syndrómu:


Príčinou je podávanie lieku, na ktoré organizmus dotyčného jedinca zareaguje precitlivelo. Doba užívania lieku pred objavením sa príznakov je rôzne dlhá, ale môže sa jednať až o niekoľko týždňov.

Lieky, ktoré spôsobujú DRESS syndróm sú najčastejšie antiepileptiká (lieky proti epilepsii) ako sú karbamazepín, fenytoín a fenobarbitáty. Je možné, že niektorí ľudia majú voči týmto liekom geneticky vrodenú precitlivenosť, ale konkrétne zodpovedne gény nie sú známe. Pri podávaní antiepileptík sa odhaduje početnosť výskytu syndrómu u jedného z 5,000 až 10,000 ľudí.

Prejavy:

Najviditeľnejším prejavom je kožná vyrážka, ktorá môže byť pomerne rozsiahla. Má podobu pupienkov a červených škvŕn, ktoré môžu pokryť väčšinu tela chorého. Koža v týchto miestach môže byť tak ťažko poškodená, že odumiera a začne sa v zdrapoch zlúpavať.

Ťažká reakcia môže však napadnúť akékoľvek orgány tela a spôsobiť ich neinfekčný zápal – pečeň, obličky, srdcový sval a pod. Orgány môžu niekedy aj zlyhať, čo následne vedie k smrti postihnutého.

V krvi sa zvýši počet bielych krviniek, pričom najvyšší vzrast sa týka počtov tzv. eozinofilov. Eozinofily sú biele krvinky, ktorých počet rastie pri alergických reakciách.

Názov syndrómu vychádza z vyššie uvedených symptómov – Drug Rash with Eosinophilia and Systemic Symptoms čiže lieková vyrážka s vyššou hladinou eozinofilov a celkovými nežiaducimi prejavmi.

Prevencia a liečba:

Ak u pacienta do niekoľkých týždňov po nasadení nových liekov (najmä antiepileptík) vznikne vyrážka, mal by navštíviť lekára. V prípade podozrenia na tento syndróm sa lieky vysadia. Následne potom obvykle dochádza k postupnému zlepšeniu stavu. V prípade ťažkých reakcií možno podávať lieky tlmiace imunitný systém, napríklad kortikoidy.

DRESS syndróm
5 (99.43%) 35 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *