Úvod / Syndrómy / Benediktov syndróm

Benediktov syndróm

Benediktov syndróm je menej časté ochorenie postihujúce mozog a jeho funkcie, podstatou syndrómu je poškodenie tzv. stredného mozgu (mezencefalon) a mozočku. Čo je to Benediktov syndróm, ako sa prejavuje a aké sú jeho príčiny?

Príčiny Benediktovho syndrómu:


Príčinou poškodenia vyššie zmienených častí mozgu môže byť veľmi veľa faktorov – ischemická či krvácavá cievna mozgová príhoda, úraz, infekcia mozgového tkaniva, či nádory mozgu. Ak je príčinou ischemická mozgová príhoda, jedná sa často o dôsledok uzáveru zadnej mozgovej tepny (arteria cerebri posterior).

Prejavy:

Poškodenie časti mozgu na jednej strane vedie k obrnám a poruchám citlivosti na protiľahlej polovici tela. U Benediktovho syndrómu nebýva táto porucha až tak silná a väčšinou nedochádza k úplnému ochrnutiu končatín.

Závažnejšie je poškodenie mozočku, ktorý nám umožňuje koordináciu pohybov. Hybnosť ako taká je pri postihnutí mozočku relatívne zachovaná, ale chýba mozočková kontrola pohybov na strane postihnutia – na hornej končatine sa vyskytuje tras, pacient má ťažkosti so správnym uchopovaním predmetov, objavujú sa poruchy státia a chôdze v zmysle nerovnováhy.

V oblasti poškodenej časti mozgu u Benediktovho syndrómu je aj ovládacie centrum okohybného nervu. Dôsledkom poškodenia je preto jeho obrna, čo sa prejaví poruchou pohybu oka na postihnutej strane.

Diagnostika:

Diagnózu možno stanoviť dôkladným neurologickým vyšetrením pacienta spolu s použitím zobrazovacích metód, ako je CT mozgu či magnetická rezonancia.

Liečba:

Už vzniknuté postihnutie mozgu sa lieči len ťažko.

Ischemickú cievnu mozgovú príhodu možno v jej akútnej fáze liečiť infúziami s liekmi na lepšie prekrvenie mozgu a podávaním liekov proti zrážaniu krvi (či v niektorých prípadoch snahou o rozpustenie zrazeniny), ale to je tak všetko.

Niektoré horšie funkcie poškodených častí mozgu sa lekári pokúšajú zlepšiť hlbokou mozgovou stimuláciou. Pri tomto zákroku sa k postihnutému miestu zavedie elektróda, ktorou sa púšťajú elektrické signály stimulujúce mozog.

Benediktov syndróm
4.9 (98.89%) 18 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *